Psát, malovat, žít: večer o Tove Jansson

Kdy?
Středa 5. června 2024, 17:00
Kde?
Knihovna Jiřího Mahena, malý sál, 5. patro, Kobližná 70/4, Brno

Kdo by neznal mumínky… Znáte ale jejich autorku Tove Jansson, její knihy pro dospělé, obrazy, komiksy a ilustrace nebo životní osudy?

Večer o Tove Jansson představí tuto mnohostrannou osobnost z různých úhlů pohledu. Budeme si povídat o její literární tvorbě, z níž v češtině máme k dispozici autobiograficky laděné povídkové soubory Dcera sochařeCestovat nalehkoKniha léta Fair play. Nepomineme přitom ani mumínky, přičemž se zaměříme zejména na překladatelskou perspektivu. Ukážeme si její výtvarná díla, jež jsou dnes vystavena ve Finské národní galerii, knižní ilustrace (například z Alenky v říši divů Hobita) či komiksové stripy uveřejňované v tisku, které ji spolu s bratrem Larsem proslavily (nejen) ve Velké Británii. Dotkneme se také autorčiny osobnosti, její svobodomyslnosti, umělecké vášně nebo důležitých lidí v jejím životě.

Debatovat bude znalkyně finské literatury a malířství Lenka Fárová, v Brně se Zuzanou Drábekovou, slovenskou překladatelkou čtyř knih o mumíncích, v Praze se švédštinářkou Dagmar Hartlovou, která v současné době reviduje známý český překlad mumínků od Libora Štukavce.

DATA A MÍSTA KONÁNÍ:

5. 6. 17:00 BRNO, Knihovna Jiřího Mahena, malý sál, 5. patro (Kobližná 70/4)
– účinkují Lenka Fárová a Zuzana Drábeková
– moderuje Jan-Marek Šík
– vstupné dobrovolné

12. 6. 19:00 PRAHA, Kavárna Kampus – C.0 Čítárna Kampusu Hybernská (Hybernská 4)
– účinkují Lenka Fárová a Dagmar Hartlová
– moderuje Michal Švec
– ukázky čte herečka Marie Jansová
– vstupné dobrovolné

Akce se koná v rámci festivalu Čarovná Tove Jansson.