Poznejte svého překladatele: Tomáš Havel & Michala Marková

Kdy?
Úterý 21. února 2023, 18:00
Kde?
Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1

Mediatéka Francouzského institutu v Praze si vás dovoluje pozvat na první večer z cyklu „Poznejte svého překladatele“, který pořádá společně Obcí překladatelů v úterý 21. února v 18 hodin!

Na prvním večeru představí Michala Marková svůj překlad románu francouzského spisovatele Laurenta Bineta Civilizace (Argo 2021) a Tomáš Havel román Já, Tituba, černá čarodějnice ze Salemu (Maraton 2022) francouzsky píšící spisovatelky Maryse Condéové, jehož překlad vydaný v létě 2022 nakladatelstvím Maraton podpořil Francouzský institut v Praze díky Šaldovu fondu. Cílem setkání, které bude moderovat básník Josef Straka, je nahlédnout do překladatelské kuchyně účinkujících a poznat, s jakým obtížemi se při překladu potýkali.

Součástí setkání bude také speciální vystoupení zpěvačky Zity Honzlové, která večer oživí sérií francouzských šansonů.


Cyklus „Poznejte svého překladatele“ zahájila Obec překladatelů před několika lety s cílem podpořit překlady zahraniční literatury do češtiny. Tato pravidelná setkání jsou příležitostí pro „nepřekladatelskou“ veřejnost, aby nahlédla do zákulisí překladatelské profese a pro profesionály, aby si vyměnili názory s ostatními překladateli. Cílem akcí pořádaných společně s Francouzským institutem v Praze je upozornit na překlady literatury z francouzštiny a na překlady podporované Francouzským institutem v Praze a Francouzským institutem v Paříži.