OMLOUVÁME SE – AKCE JE ZRUŠENA
Jean-Dominique Brierre a Tomáš Kubíček o Milanu Kunderovi

Kdy?
Čtvrtek 26. listopadu 2020, 18:00
Kde?
FB Knihovna Václava Havla

 

U příležitosti vydání biografie Milan Kundera – Život spisovatele vás nakladatelství Argo, Francouzský institut v Praze a Knihovna Václava Havla  zvou na výjimečné setkání za přítomnosti autora Jean-Dominiqua Brierra a Tomáše Kubíčka, specialisty na Kunderovo dílo a ředitele Moravské zemské knihovny v Brně.

Diskusi moderuje novinářka Irena Jirků.
Česky s francouzskými titulky. 

Když Milan Kundera evokuje postavy z Války a míru, poznamenává, že jejich život je „cestou, jejíž po sobě jdoucí fáze se nejen liší, ale často představují úplnou negaci předchozích fází“.
Tato cesta přerušovaných linií je vlastní i autorovi knihy Žert.
Jeho dílo je tvořeno stejnými rozpory. Narodil se v roce 1929 a byl předurčen kariéře hudebníka. Stal se z něj však komunistický básník a poté romanopisec kritizující režim. Byl vyloučen ze strany a po potlačení Pražského jara (1968) zapsán na černou listinu. O sedm let později odešel z Československa, aby se usadil ve Francii. Ani disident ani exulant, Kundera nejprve pokračuje v psaní v češtině (Nesnesitelná lehkost bytí), než si jako jediný jazyk své spisovatelské tvorby a „zkoumání existence“ zvolí francouzštinu.
Přestože je Kundera plný protikladů, tajemný a v médiích nepřítomný, je považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů posledního půlstoletí. Tento úspěch sám autor připisuje, nikoliv bez ironie, „nepochopení svého díla“. S výhradami nebo bez výhrad jej považují spisovatelé tak různorodí jako Jonathan Coe, Orhan Pamuk, Salman Rushdie nebo Taslima Nasrinová za mistra, jehož úvahy o „umění románu“ do hloubky zpochybňují jejich profesi. Jean-Dominique Brierre rekonstruoval tuto uměleckou, intelektuální, politickou a literární cestu jejím zasazením do historického kontextu, od únorového puče (1948) po sametovou revoluci (1989), přičemž se opírá zejména o autorovy spisy, o rozhovory a nepublikovaná svědectví, především svědectví jeho přítele Alaina Finkielkrauta a jeho překladatele Françoise Kérela.

Jean-Dominique Brierre se narodil v roce 1948 poblíž Paříže. Je novinář a spisovatel, autor mnoha knih o francouzském šansonu – psal například o Edith Piaf (v českém překladu Edith Piaf – Bez lásky nejsme nic, Metafora, 2014), Barbaře, Sergeovi Reggianim, Jeanu Ferratovi. Napsal také životopis herce Fabrice Luchiniho a je francouzským překladatelem Leonarda Cohena. Dílo Milan Kundera – Život spisovatele je jeho první literární životopis.

Tomáš Kubíček je bohemista, literární historik a knihovník. V roce 2014 se stal ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně. Publikoval monografie věnované naratologii a české literatuře 20. století, z nichž nejméně dvě se zabývají převážně Milanem Kunderou. S Petrem A. Bílkem a Johnem Pierem připravil k francouzskému vydání komentovaný výbor prací Jana Mukařovského Jan Mukařovský. Écrits 1928—1946 (2018). Je iniciátorem řady mezinárodních literárních konferencí a editorem kolektivních monografií. V roce 2019 k devadesátým narozeninám Milana Kundery připravil ve spolupráci s autorem a Věrou Kunderovou výstavu Milan Kundera (neztracen) v překladech („Milan Kundera (non perdu) en traductions”), k níž byl vydán stejnojmenný katalog (2019), a editoval knihu Milan Kundera v překladech („Milan Kundera en traductions”) (2019). Nejnovější publikací Tomáše Kubíčka je kniha Řád tvaru. Tradicionalistické časopisy v období první republiky (analýzy a rekonstrukce) (2020).