Ohně a tma: Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson v Praze

Kdy?
Čtvrtek 9. listopadu 2023, 19:00
Kde?
KKAFE, Střelecký ostrov 336, Praha 1

Proč mají Islanďané k sopkám komplikovaný vztah? Jak funguje malá komunita na ostrově daleko v moři? A co kdyby se Island ocitl odříznutý od zbytku světa?
Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu Dny Severu na téma ostrovy přivítá islandskou partnerskou spisovatelskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona.
Sigríður Hagalín Björnsdóttir si v románu Ohně. Láska a jiné katastrofy pokládá otázku, co všechno se může stát, když vybuchne sopka. Vulkanoložka Anna Arnardóttir musí navíc vedle zápasu s přírodními živly čelit i pohromám ve svém soukromém životě. Příroda hraje důležitou roli také v prózách Jóna Kalmana Stefánssona, mj. Letní světlo, a pak přijde noc a Tvá nepřítomnost je tmou. Zajímá ho přítomnost i minulost islandského venkova, tradiční způsoby obživy a každodennost, zároveň ovšem i metafyzické otázky po smyslu života, touhy a sny.
Moderuje Miroslav Pech, ukázky přečte herečka Marie Jansová.
Islandsky a česky, tlumočeno do češtiny.
Vstupné dobrovolné, kvůli omezené kapacitě povinná rezervace přes formulář: https://forms.gle/d5KCSEpyjz4xaSDp7
Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s nakladatelstvími Argo a dybbuk a kavárna KKAFE za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a hl. m. Prahy.