Michaela Keroušová: Dvě sovy v nízkém letu – křest knihy

Kdy?
Pondělí 20. května 2024, 19:00
Kde?
Večerní kavárna Souterrain, Bělehradská 82, Praha 2

Dvě sovy v nízkém letu

Na skládce najde postarší hlídač Nejedlý malou holčičku. Nikdo ji nehledá, nikdo neví, odkud se vzala ani kdo jsou její rodiče. Dostane jméno Alžběta a ujme se jí vdova Viola, jejíž pět synů už dávno odešlo z domova. Alžbětin původ není jediná záhada, kterou magický příběh rozplétá. Nalezená holčička se stává katalyzátorem dávno promlčených tajemství celého městečka.
Proč se hlídač Nejedlý kdysi dobrovolně odstěhoval mezi haldy nepotřebných věcí? Co se přihodilo mezi Violou a její sestrou, že spolu desítky let nemluví? A kdo je podivínský dědek Cink, který se šourá po krajině s plnými igelitkami a Alžběta se ho bojí?
Trochu báseň, trochu detektivka a trochu sen. Příběh se odehrává v neurčitém bezčasí, kde věci, domy i místa hrají stejně podstatnou roli jako postavy. Tři liščí ocasy, modrá vana v ohromném jabloňovém sadu a rodinné obrazy v pokojích zakrytých prostěradly. Malá Alžběta v tom panoptiku roste a pozvolna rozkrývá historii svých blízkých. Je ale vůbec možné pátrat v cizí minulosti a zároveň se vyhýbat své vlastní?

Michaela Keroušová Hobziková (1987) studovala bohemistiku na FF UK a Tvorbu písňového textu a scénáře na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka, kde absolvovala autorským dvojalbem. Vydala básnickou sbírku Nemístnosti (Za tratí, 2011).