Jako odnož již zavedené edice anglo-amerických autorů AAA (vlastní stránky edice zde) vzniká nově edice JINÝ JIH, vedená redaktorem Martinem Svobodou. Prvním svazkem edice je kniha Freda Chappella Věci mimo nás.
Fred Chappell byl hostem letošního olomouckého festivalu Ostrovy bez hranic (více…).
K edici JINÝ JIH:
Jih Spojených států, pokrývající přibližně území bývalé Konfederace (státy Florida, Georgie, Severní a Jižní Karolína, Virginie, Západní Virginie, Alabama, Kentucky, Mississippi, Tennessee, Arkansas, Louisiana, Texas, dále také Oklahoma, Maryland, Washington D.C., Delaware), představuje v rámci U.S.A. svébytný politický, společenský a kulturní prostor.
Americký Jih dal světu nejen bourbon, osobitou kuchyni (kreolskou, cajunskou a afroamerickou, tzv. „soul food“, částečně též tex-mex) a charakteristický dialekt, ale také přehršel hudebních žánrů (rock’n’roll, gospel, country, rhythm and blues, bluegrass, soul, jazz, zydeco) a v neposlední řadě řadu vynikajících spisovatelů.
Za prvního jižanského spisovatele bývá považován „otec americké literatury“ – Mark Twain, první významnou ženskou spisovatelkou byla průzkumnice ženské sexuality Kate Chopinová. Celosvětově jižanskou literaturu proslavil William Faulkner, nositel Nobelovy ceny z roku 1949. Následovali další výrazní autoři: Tennessee Williams, Katherine Anne Porterová, Allen Tate, Thomas Wolfe, Robert Penn Warren, Erskine Caldwell, Walker Percy, Carson McCullersová, Eudora Weltyová, Flannery O’Connnorová a James Dickey. V současnosti se jedná o spisovatelé, jako je Fred Chappell, Larry Brown, Lewis Nordan, Harry Crews, Richard Ford, Ernest J. Gaines, Elizabeth Spencerová, Peter Taylor a mnozí další. Mezi jižanské autory jsou někdy řazeni také Truman Capote, John Kennedy Toole, Tom Robbins či Cormac McCarthy.
Z historických důvodů v tomto regionu, často označovaném též jako „Bible Belt“, neboli „biblický pás“, vznikala literatura s charakteristickou tématikou a motivy: dozvuky otroctví, důraz na půdu a zemědělství, silná náboženská víra v duchu protestantství a s tím spojené kazatelství, sevřená, až svazující komunita či rodina, vyřazení ze společnosti, násilí, tělesné i duševní odlišnosti (zrůdy a šílenci).
Jižanská literatura dnes existuje v mnoha žánrových a stylových podobách (hororová „jižanská gotika“, tradiční vyprávění, psychologický realismus, existencialismus, texty s absurdním či groteskním přístupem, postmoderní experimenty) a vystupuje jako silný „jiný“ hlas americké literatury.