Festival FALL – Colum McCann: Apeirogon

Kdy?
Čtvrtek 14. září 2023, 19:30
Kde?
DOX Gulliver, Poupětova 1, Praha 7

Dlouho očekávaný křest českého vydání románu, který dobyl svět. Mezinárodně uznávaný irský spisovatel Colum McCann představí svou knihu Apeirogon v diskuzi s překladatelkou románu Pavlou Niklovou a Hanou Zahradníkovou z nakladatelství Argo. Ukázky z českého překladu čte Kajetán Písařovic. Hosty festivalu FALL jsou i oba hlavní protagonisté románu.

Apeirogon je kniha o síle příběhu. Dozvíme se v ní o poslední večeři Françoise Miterranda, o ptácích i amatérských archeolozích, hlavní pozornost je ale upřena na dva muže a jejich osudy, jež se odvíjejí z opačných stran Zdi.

Bassam Aramin je Palestinec. Rami Elhanan je Izraelec. Konflikt dvou znepřátelených stran zasahuje do každého detailu jejich života. Svět se pro oba nenávratně změní poté, co tomuto konfliktu padnou za oběť jejich vlastní dcery: desetiletá Abir je zabita gumovým projektilem a třináctiletá Smadar se stane obětí sebevražedných atentátníků.

Colum McCann vypráví pravdivý příběh dvou otců, a jednoho nepravděpodobného přátelství, které je spojuje. Všechny linie vyprávění vzájemně souvisejí, komunikují spolu a proplétají se, napříč staletími i kontinenty, jako příběhy Tisíce a jedné noci. Apeirogon je příběh lidství. Nenávisti, lásky a naděje.

Tento mimořádný román inspirovalo setkání spisovatele Columa McCanna s Bassamem Araminem a Rami Elhananem v rámci aktivit neziskové organizace Narrative 4 zaměřené na rozvoj empatie prostřednictvím sdílení příběhů.

Colum McCann je autorem sedmi románů, tří sbírek povídek a dvou děl literatury faktu. Narodil se a vyrůstal v irském Dublinu a je držitelem mnoha mezinárodních cen, včetně americké Národní knižní ceny, Mezinárodní dublinské literární ceny, Chevalier des Arts et Lettres udělované francouzskou vládou, několika Evropských cen, ceny za nejlepší zahraniční román roku 2010 v Číně a dokonce i nominace na Oscara. V roce 2017 byl zvolen do Americké akademie umění. Jeho texty byly publikovány ve více než 40 jazycích. Je prezidentem a spoluzakladatelem neziskové globální organizace pro sdílení příběhů Narrative 4. Žije a pracuje v New Yorku. Jeho nejnovější román Apeirogon získal několik významných mezinárodních ocenění. V lednu 2024 vyjde jeho nová kniha faktu s názvem American Mother (Americká matka). Česky dosud vyšly v roce 2011 jeho romány Co svět světem stojí a Zoli.