Autoři Arga na TaBooku

Kdy?
Pátek 2. října 2020, 19:00
Kde?
TaBook Tábor

TaBook – více informací

Pátek 2.10.2020

14:00–15:00 Petr Placák – Křesťanský zápas o českou věc  (působení opata Opaska a organizace Opus Bonum v československém exilu mezi lety 1972–1989)

Laické katolické organizaci Opus bonum v čele s opatem Opaskem se podařilo zlomit „kletbu“ české malosti a „dobré dílo“ nabídla jako otevřenou platformu k diskusi pro všechny ideové proudy exilu, které měly společný zájem: obnovu Československa jako suverénní demokratické země přináležející k evropskému Západu. Opasek a spol. chápali, že základem společnosti je ochota bavit se mezi sebou, ne štěkat na sebe přes ploty, ve kterých se lidé mentálně uzavírají. Dnes je to s rozdělováním společnosti různými demagogy a populisty a s vytvářením názorových bublin na sociálních sítích znovu nanejvýš aktuální.

splendid isolation / přednáška / čtení

Sakristie – Kostel narození Panny Marie 

 

15:30–16:30 Tereza Límanová – Mitchell

Čtení ze čtvrté, ještě nevydané knihy Josepha Mitchella .„Pravidelně a z důvodu, který neznám a znát nechci, tak vždycky poté, co strávím na jednom z těch hřbitovů asi tak hodinu a dívám se na ozdobené náhrobní kameny a čtu tamní nápisy a zkoumám divokou květenu a děsím králíky v pleveli a zamýšlím se nad vlastním koncem a koncem nás všech, má duše pookřeje, náhle jsem šťastný…“

 bytové čtení / plody letošního roku

(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

 

18:30–20:00 Tereza Límanová – Mizející New York a jeho figurky očima Josepha Mitchella

Joseph Mitchell (1908–1996) je významný americký spisovatel, který se nejvíce proslavil texty vydávanými ve čtyřicátých a padesátých letech v prestižním americkém literárním časopise New Yorker. Proslul především jako zakladatel literárního žánru „feature story“. Legendární reportér, ke kterému s obdivem vzhlížejí všechny novinářské generace. Jeho texty se zabývají zapomenutými a přehlíženými místy v New Yorku. Mitchell nejen mytologizuje město s jeho typickými postavičkami z okraje a odkrývá jeho ducha podle dickensovské tradice, ale objevuje především nový způsob, jak postavy popsat. Jeho figurky mají široký záběr – od příběhu o jedné z posledních cirkusových Vousatých dam, Lady Olze, přes životní osudy cikánského krále New Yorku, Šilhavého Johnnyho, až po bohémského pábitele Joea Goulda, bezdomovce, který celý život píše „orální historii“, knihu „delší než bible“…

přednáška/ Mitchell / splendid isolation

Baodílna

 

19:00–20:00 Lucy Fricke – Dcery

Michaela Škultéty a Tereza Semotamová čtou z knihy Dcery německé spisovatelky Lucy Fricke. Přátelství je někdy víc než láska a smrt číhá za každým rohem.

bytové čtení / nakladatelský / Akropolis 

(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

 

Sobota 3.10.2020

11:00–12:00 Ladislav Čumba – Učebnice o učebnicích

V jedné nejmenované zemi rozumí školství úplně každý. V koronavirové sezóně zde literární cenu získal zajímavý autor. Jan Ámos Komenský. Klobouk dolů před komisí a gratulace svěžímu autorovi! Ostatně, jeho jméno nosí hned 217 českých a moravských ulic.

Prezentace se zaměří na české učebnice pěti staletí a položí si jednoduchou otázku: Je opravdu nutné, aby v soutěži o nejkrásnější českou knihu v kategorie učebnice nebyl žádný kandidát? Případně, když už se vítěz objeví, tak to musí být něco tak praktického jako Manuál japonského laku či Výroba atomové pumy v amatérských podmínkách?

Autor dostal pedagogický úkol: roční projekt se studenty grafického designu. Až 40% českých učitelek dává přednost vlastním materiálům před existující učebnicí. Pedagogický nezdar jako studentský úspěch pomocí 250 obrázků.

performance s didaktickými prvky

Obývák

 

 

14:00–15:00 Četba z vyprávění „matky mexických básníků“

Anežka Charvátová – Roberto Bolaño, Amulet. Četba z vyprávění „matky mexických básníků“ Auxilio Lacouture o tom, jak v osmašedesátém uvízla na toaletách Mexické autonomní univerzity, když ji obsadilo vojsko. Obrazný, metaforický, místy silně surrealistický text mísící minulost, přítomnost a budoucnost hlavního města Mexika a postav známých z jiných Bolañových děl včetně autorova alter ega Artura Belana. Čte překladatelka Anežka Charvátová.

bytové čtení / plody letošního roku

(kapacita 10 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)

 

15:30–17:00 Je za pět minut 2666. O stylu a významu Roberta Bolaña

Po letošním vydání překladu krátkého románu Amulet má český čtenář k dispozici už sedm Bolañových knih, včetně dvou nejobjemnějších a nejslavnějších – Divokých detektivů a 2666. V čem spočívá jejich uhrančivost a jak proměnily obraz Latinské Ameriky a panorama světové literatury? Debatu Bolañovy dvorní překladatelky Anežky Charvátové a komparatisty Michala Špíny z kulturního čtrnáctideníku A2 moderuje Petr Šmíd.

nakladatelský / A2 / debata

Baodílna

 

20:00–21:30 Čtení z nové knihy Terezy Límanové – Drzá líná neschopná

Tereza by ráda byla nejen vzornou dcerou, ale také dokonalou milenkou, a nakonec i bezchybnou manželkou a matkou. Prostě tak, jak si to její nejbližší okolí představuje. Ale už od dětství tuší, že jí to dá pořádně zabrat. Zvlášť když radši leze po stromech, sukním se vyhýbá obloukem, nohy se jí nevejdou do lodiček a žádný z chlapů, co se kolem ní točí, se nikdy nevyrovná Ludvíku Vaculíkovi. A ona se vážně snaží – peče, bojuje s pletacími jehlicemi, zkouší rtěnku či sukni, občas i boty na podpatkách. A pořád to nestačí. Hlasy žen jejího rodu nedají se svými nároky pokoj a dál jí sedí za krkem. Řešení přichází nečekaně – porodí syny a dosud tak pevná pouta babiček, matek a dcer se začínají trhat. Ve vtipné, svižné, autobiograficky laděné próze Terezy Límanové se najde nejen každá nedokonalá dcera, manželka nebo matka.

čtení / nakladatelský / Argo

Jednota