Tři nominace na komiksové ceny Muriel!

Fischer a Baban_Rváčov 2

 

Tři nominace na komiksové ceny Muriel! Richard Fischer i Džian Baban jsou nominovaní za Rváčov 2 (nejlepší kresba i nejlepší scénář) a Brodeckova zpráva je v nominacích na nejlepší překladový komiks. Držíme palce, aby všichni svou nominaci proměnili a vy si zatím přečtěte odůvodnění poroty.

 

Nejlepší kresba

Richard Fischer: Rváčov 2

Inovativní a zcela jedinečný způsob zpracování, jaký Richard Fischer pro Rváčov zvolil, se perfektně hodí k vyprávění o vontských tajemstvích a proměňujících se generacích hledačů na Starém městě. Mimořádná časová náročnost nemusí být vždy cestou k lepšímu výsledku, tady se ale trpělivost vyplatila a Fischer podává svůj zatím nejlepší výkon. Navíc se tentokráte podařilo jeho speciální techniku reprodukovat mnohem kvalitněji než u prvního dílu, a tak se čtenář lépe propadá hloub a hloub do vrstev koláže i samotného vyprávění.

Brodeckova zpráva

 

Nejlepší scénář

Džian Baban: Rváčov 2 

Spletitý a promyšlený scénář, který kombinuje prvky fikce s reálnými vzpomínkami a událostmi, zpracovává téma vontského hnutí a jeho následovníků, nejrůznějších hledačů záhad a odkazu Jaroslava Foglara, v uličkách Starého města pražského. Vyprávění, které se ponejvíce odehrává v devadesátých letech, v období divokých restitucí a rychlého vystěhovávání starousedlíků z centra města, střídá různá časová období a sleduje paralelně několik příběhů: osudy nové generace dětí, jež si hledá své místo, ale i vracejících se hrdinů z předchozího svazku.

 

Nejlepší překladový komiks

Brodeckova zpráva od Manu Larceneta

Komiksová verze stejnojmenného románu Philippa Claudela přetváří vrstevnatou knihu, která se dotýká obtížného tématu holocaustu mimo jiné skrze hru s tropy mýtů, pohádek a pověstí, do svébytné podoby. Dějištěm je tu sice malá odlehlá vesnice kdesi u hranic, Larcenetovi ale slouží jako prostor, kde se odehrají kruté skutky a morální selhání, jež hovoří o mnohem obecnějších otázkách, jako je povaha zla či strach z čehokoli jiného a cizího.