Trhlina a další mysteriózní thrillery Jozefa Kariky

Karika_Hlad a Zizen_web

Stalo se to 9. května 2019. Ve slovenských kinech se objevil film Trhlina natočený podle bestselleru Jozefa Kariky. A během prvního víkendu se vybralo na vstupném takřka půl milionu eur, což byl u slovenského filmu v té době rekord. Není divu, když film natočili podle jednoho z největších slovenských bestsellerů…

Jozef Karika se proslavil psaním kriminálně-společenských románů zasazených většinou do porevoluční doby na Slovensku. Kdyby do konce života psal už jenom je, určitě by to nikoho nepřekvapilo. Jenže jak sám autor říká, ve své tvorbě rád experimentuje. A tak v roce 2014 vydal svůj první „mysteriózní thriller“ nebo snad „horor“ pod názvem Strach. Jeho úspěch byl fenomenální, a tak je v současnosti na pultech knihkupectví z této „řady“ již šest knih – nebo sedm, bereme-li dvojjedinou novinku Hlad/Žízeň za dvě samostatné knihy.

 Démoni v nás i kolem nás

Mysteriózní thrillery Jozefa Kariky jsou vesměs vystavěny na podobném základu. V centru dění stojí hlavní hrdina, vypravěč, slabý, vnitřními démony sužovaný člověk, který narazí na nějaký nevysvětlitelný jev. Jelikož čtenář celý příběh sleduje z jeho pohledu, spousta nadpřirozených věcí se mu jeví jako reálný děj – a samotný hrdinův problém se odkrývá jen pozvolna a bezděky.

Karikův jazyk je úsporný, vědomě racionální, samotný náhled na problém zde vzdáleně připomíná vědeckou analýzu – a autor tím jen podporuje tezi, že démoni, jimž hrdina čelí, jsou skuteční. Každý krok, který hrdina učiní, však znamená další schod do pekla jeho vlastní mysli, a i když je psychický rozklad pozvolný a nenápadný – bývá nakonec zcela neodvratný.

Tahle racionalita je navíc podpořena skutečností, že vše se odehrává na známých, dobře dostupných místech, kam se dá bez problémů dojít při odpoledním rodinném výletě. Úpatí hory Čebrať tyčící se nad Ružomberkem, kde se ztrácejí děti? Nenápadné pohoří Tribeč na středním Slovensku, kde existuje trhlina mezi světy? Větrný démon v podobě stařeny lovící lidi poblíž Liptovské Mary? Skalní plošina v tatranském údolí, která výletníky nutí, aby z ní skákali? Všechno je zde možné, všude tam na vás může číhat absolutní zlo, které vám obrátí život naruby.

KARIKA_hla.ziz_pseudo.FINAL

Už jenom kombinace těchhle faktorů je neskutečně přitažlivá a způsobuje příjemné mrazení v zádech – tudy jsem přeci šel, kolem jsem projížděl, tak co kdyby na tom bylo něco pravdy…

Sžíravý hlad a spalující žízeň

 Dvojjediná kniha Hlad/Žízeň vznikala trochu jinak než její předchůdkyně včetně už zmiňované nejslavnější, tribečské Trhliny. Ve své podstatě se jedná o povídkovou sbírku, v níž se původně měly objevit texty, které Jozef Karika napsal v průběhu posledních dvaceti let.

Jenže při samotném uspořádávání došel autor k závěru, že jednotlivé kratší texty se dají propojit, aby tak vznikl jeden „velký příběh“. Výsledkem je něco jako román v povídkách, kde všech osm součástek, poskládaných za sebou bez ohledu na vnitřní chronologii, tvoří mozaiku děsivých událostí spojených vesměs s městem Ružomberok a jeskynním systémem, jímž je protkaný blízký vrch Čebrať.

Možná i díky tomu je Hlad/Žízeň jednou z nejpůsobivějších a nejemotivnějších Karikových knih, protože postupné, mnoho stran od sebe vzdálené odhalování skutečných motivací a nezřídka i samotného vyústění povídek v sobě kromě všech předchozích ingrediencí skrývá často až detektivní prvek. A ten knize dodává nový, čtenářsky velice přitažlivý rozměr.

Nehledě na to, že zde čtenář nalezne i odkazy na předchozí Karikovy knihy, takže je čím dál jasnější, že celá řada je zasazena do stejného, alternativního univerza a všechny její příběhy jsou součástí jednoho celku. Děsivého, odehrávajícího se ve světě, kde se vnitřní démoni zhmotňují a ty nejstrašlivější legendy dostávají reálný základ.

V takovém světě sice nikdo nechce žít, ale číst si o něm nebo sledovat ho na plátně kin je rozhodně vzrušující zážitek.

 JOZEF KARIKA V NAKLADATELSTVÍ ARGO

Černá hra (2016)

Strach (2016)

Trhlina (2017)

Tma (2018)

Na smrt (2020)

Smršť (2021)

Propast (2021)

Hlad/ Žízeň (2022)