Sex a lži – čtení nejen pro Neohrožené ženy

V Argu si většinou každý redaktor plácá své knihy na vlastním písečku a produkce ostatních ho zajímá, až když ji najde u nás na schodech, když přivezou novinky. Někdy se ovšem ze záplavy knih vynoří společná témata, společné vášně. Redaktorky Ivana Tomková a Hana Zahradníková připravily dvě knihy, které jsou ke společnému čtení, zdá se, přímo předurčeny. Inu - Woman Power!

Začíná Tomková:

Když svému dospívajícímu synovi říkám: „Máš neuvěřitelné štěstí, že ses narodil na začátku 21. století uprostřed Evropy jako bílý muž,“ je to svým způsobem trochu zjednodušené shrnutí komiksového zpracování dějin ženského hnutí s názvem Neohrožené ženy (aut. Marta Breenová a Jenny Jordahlová). Je to skvělá kniha, čtivá i poučná, a to nejen pro dospívající syny a dcery. Není špatné si uvědomit, že o naši (ženskou) rovnoprávnost před zákonem se pár statečných žen do slova a do písmene pralo, že nám, dnešním pacifistkám, tyhle bojovnice prokopaly cestu vlastními těly, že sufražetka nutně nevypadá jako Miloň Čepelka alias Jenny Suk v cimrmanovské hře Švestka a že feministka není nadávka. Šťastný konec? Minulost? Ale kdepak! Komiks Sex a lži (aut. Leïla Slimani a Laetitia Coryn) jako by byl volným pokračováním – na většině zeměkoule si ženy můžou o osobních právech a svobodách jenom nechat zdát. Tahle knížka se soustředí na intimní dramata několika žen v Maroku, země na hraně mezi západním a východním pojetím světa, kde se zákon dennodenně střetá s realitou, vládne pokrytectví, korupce a nechutné kšeftování s panenstvím. Všude jsou ale naštěstí neohrožené ženy – podporované neohroženými muži. Že je třeba být stále ve střehu i v té naší bezpečné a civilizované střední Evropě dokládají podivuhodné výroky o tom, že nárokování rovnosti pohlaví je to samé co totalita. Takže – doporučuji jako četbu nejen dospívajícím, jejich rodičům a všem hlavám otevřeným, ale i našim předním ústavním činitelům.

Pokračuje Zahradníková:

Když jsem loni na jaře objevila na londýnském knižním veletrhu knihu Neohrožené ženy, komiksové zpracování 150 let boje za ženská práva, byla to láska na první pohled. „Tu chci, i kdyby měla být jediná!“ prohlásila jsem a nasadila všechny síly, abych ji v Argu prosadila. A nebylo to úplně jednoduché – to víte, „to slovo na F“ (mimochodem titul další knihy z pera autorky Marty Breenové) je v Česku pořád dost tabu… Jenomže mně ta kniha mluvila z duše. Znáte takový ten pocit, kdy něco milujete nebo vás něco neuvěřitelně štve, ale nedokážete to správně formulovat, aby to ostatní pochopili? Všechny ty kecy o ženských, co neumějí matiku, neumějí parkovat, nemůžou vydělávat jako muži, protože jsou slabší a méně inteligentní… Grrr! Neohrožené ženy dokonale sdělně, a navíc třeskutě vtipně vyjadřují to moje „Grrr!“ Právo na vzdělání, volební právo, právo rozhodovat o vlastním těle… nic z toho není samozřejmost, všechno museli lidé vybojovat a často za cenu velkých osobních obětí. A není dobojováno ani dnes – zatímco v Norsku Neohrožené ženy získaly cenu ministerstva školství pro nejlepší učebnici a na mezinárodním veletrhu dětské knihy v Bologni zvláštní uznání, v Rusku vycházejí zabalené do černého igelitu s nálepkou „Od 18 let“ (propagují homosexualismus) a v USA přimalovali na obrázku Jenny Jordahlové znázorňujícím sexuální revoluci v 60. letech hipísačkám „nahoře bez“ trička (Make war, not love!). Když knížka vyšla, potěšilo mě, jak velkou měla odezvu – spousta lidí mi říkala, že ji koupili jako dárek kamarádkám, dcerám, synům, dokonce neteři k prvním narozeninám. Když Marta Breenová letos na jaře navštívila Prahu, v sále bylo plno. Evidentně „Grrr!“ nedělám jenom já. A pak jsem ho o dva měsíce „zaslechla“ znovu. Bylo to „Grrr!“ obzvlášť zoufalé, frustrované a bezvýchodné. A zaznívalo z knížky Leïly Slimani a Laetitie Coryn Sex a lži. Témata, která jsou v Neohrožených ženách zpracována přehledně formou historického vývoje, se zde opakují v navýsost osobních příbězích konkrétních žen, které autorka vyslechla v rodném Maroku. V příbězích žen, které společenské normy nutí každý den lhát – o jejich povolání, o jejich partnerských vztazích, o jejich tělech. Které mají dva životy, jeden veřejný a druhý tajný. Tak jako třeba Spider-Man. A vlastně ano, mnohé z nich jsou taky superhrdinky! (Pozn. red.: Na fotkách vidíte autorky Leïlu Slimani a Martu Breenovou. Ivanu Tomkovou a Hanu Zahradníkovou můžete vidět v Argu.)