Rozhovory s přáteli – ještě lepší kniha na léto, než jste doufali

Debut irské autorky Sally Rooneyové Rozhovory s přáteli provází nespočet nadšených reakcí. Recenzí na něj jsem přečetl spoustu a nesetkal jsem se s ani jednou byť jen trochu negativné. Tak jsem pro jistotu začal být čtenářsky ostražitý, ne-li nedůvěřivý. Kolikrát už nás strhlo všeobecné nadšení a čekali jste mnohem víc? Když se však román Rozhovory s přáteli ocitl ve většině angloamerických anket mezi nejlepšími prozaickými knihami roku 2017, nebyl jsem schopen dále odolávat a tvářit se, že se nic neděje. Byly to krásné Vánoce, tedy přesněji Boží hod, strávený předloni ve společnosti Frances, Bobbi, Melissy, Nicka a spol. Často se volá po generačním románu a v případě Rozhovorů s přáteli jej dostáváme. Není třeba dopředu se bát románu plného současných kulturních odkazů, výňatků z emailů a chatů nebo citací něčeho, čemu rozumíte, jen pokud vám není víc než pětadvacet. Naopak.

Kdo je Frances?

Frances, které bylo nedávno dvacet, je začínající spisovatelkou a její život zatím není ničím ani trochu výjimečný. Je dokonalou antihrdinkou, jež neprožívá vůbec nic zvláštního, a vás to přesto dost zajímá, neboť vám to „nic“ dokáže sdělovat tak poutavě! Ve svém životě nikdy nebyla sama za sebe, je vždy pouhou polovinou nebo součástí něčeho či někoho dalšího. Má dominantní nejlepší přítelkyni Bobbi, která je atraktivnější než ona, výřečnější, zábavnější, oblíbenější. Dokáže Frances uzemnit tak, že i my všichni bychom se z toho sbírali minimálně několik dní. Její pocity se často odvíjejí od toho, co právě prožívá Bobbi. Ani v rodině si není Frances schopná vydobýt výrazné postavení, navíc jí to je úplně jedno. Na rodičích, otci alkoholikovi a netečné matce, závisí finančně, nikoli emočně. A nakonec i románek, který právě prožívá se zadaným hercem Nickem, nedokáže rovnocenně ovládnout, pravidla „hry“ určuje v tomto případě on.

Čtení na jeden zátah

Na příběhu ale tak docela nezáleží, dokonale vás pohltí to, jak vám jej Sally Rooneyová dokáže zprostředkovat. Bravurně. Tak, že knihu začnete číst a ve čtení pokračujete tak dlouho, dokud neskončí. S vysokou pravděpodobností si uděláte jen nutné a co nejkratší přestávky. Jen málo autorů je schopno popsat každodenní banality a prázdnotu tak nebanálně. Na mysl vytane Salingerův kultovní román Kdo chytá v žitě, Olive Kitteridge od Elizabeth Strout nebo nedávný hit nezávislých kin Lady Bird. Rozhovory s přáteli jsou debutem tak pohlcujícím, že s ním budete chtít strávit nejen toto léto. Pokaždé, když budete mít pocit, že právě ten váš život stojí za to největší prd, prosím, začtěte se. Navíc, Argo nabízí Rozhovory s přáteli v překladu Radky Šmahelové, díky níž postavy přirozeně ovládaly i češtinu. A ještě dobrá zpráva nakonec. Druhá kniha Sally Rooneyové Normální lidi, která v originále vyšla loni a Argo ji připravuje na rok 2020, se dočkala ještě o něco nadšenějších reakcí než debut. Toto není mnoho povyku pro nic. „Miluju debuty, u jejichž čtení nevěřím, že se jedná o debut.“ Zadie Smith „Ostrý, temný a zábavný komentář ke vztahům dnešní doby. Určitě si přečtěte.“ Sunday Telegraph „Návykové, pohlcující, vtipné čtení o lásce a literatuře.“ Metro