Prezidentské paměti Baracka Obamy vyjdou v nakladatelství Argo

ZEMĚ ZASLÍBENÁ, první díl prezidentských pamětí Baracka Obamy, vyjde v češtině na podzim 2021 v nakladatelství Argo. K dispozici je také obálka knihy.

Simultánně vychází ve 25 světových jazycích

Prezidentské paměti Baracka Obamy, 44. prezidenta Spojených států amerických, vyjdou ve dvou dílech. První díl, ZEMĚ ZASLÍBENÁ, vyjde celosvětově v úterý 17. listopadu 2020 ve 25 jazycích. Byla zveřejněna i obálka.

ZEMĚ ZASLÍBENÁ vyjde v češtině v tištěné i elektronické podobě v nakladatelství Argo. V angličtině vyjde ve Spojených státech a Kanadě v pevné vazbě a jako e–kniha v nakladatelství Crown patřícím pod nakladatelskou skupinu Random House Publishing Group, součást společnosti Penguin Random House.

Datum vydání druhého, závěrečného dílu pamětí dosud nebylo stanoveno a bude oznámeno později. Podrobnosti propagačního turné prezidenta Obamy budou zveřejněny později během letošního podzimu.

V knize ZEMĚ ZASLÍBENÁ vypráví Barack Obama vlastními slovy příběh své nepravděpodobné cesty od mladíka hledajícího vlastní identitu až na pozici vůdce svobodného světa a se strhujícími osobními podrobnostmi popisuje své politické vzdělávání a přelomové okamžiky prvního funkčního období v prezidentském úřadu, jehož získáním vešel do historie – doby plné dramatických změn a převratných událostí.

Prezident Obama nabízí čtenářům vzrušující a hluboce osobní svědectví o vytváření dějin, provází je od svých nejrannějších politických ambicí přes zlomové vítězství v prezidentských primárkách v Iowě, jež prokázalo sílu aktivismu prostých lidí, až po historickou noc 4. listopadu 2008, kdy byl zvolen 44. prezidentem Spojených států amerických a stal se prvním Afroameričanem zastávajícím nejvyšší pozici ve státě.

Ve vzpomínkách na své působení v prezidentském úřadu nabízí Barack Obama jedinečné zamyšlení nad úžasným dosahem, ale zároveň i limity prezidentské moci, ale také pozoruhodný náhled na fungování americké stranické politiky a mezinárodní diplomacie. Nechává čtenáře nahlédnout do Oválné pracovny i Krizového centra Bílého domu a bere je s sebou na cesty do Moskvy, Káhiry, Pekingu a dalších destinací. Mohou sledovat jeho úvahy při sestavování vlády, v boji se světovou finanční krizí, při hodnocení Vladimira Putina, překonávání zdánlivě nepřekonatelných překážek na cestě k prosazení zákona o dostupné zdravotní péči, sporech s generály o americkou strategii v Afghánistánu, práci na reformě pravidel pro Wall Street, reakci na zničující havárii ropné plošiny Deepwater Horizon nebo autorizaci operace Neptunovo kopí, jež vedla k smrti Usámy bin Ládina.

ZEMĚ ZASLÍBENÁ je kniha výsostně intimní a niterná – je to příběh muže, jenž se úspěšně pokusil o nemožné, příběh o zkoušce víry komunitního koordinátora na světové scéně. Prezident Obama upřímně líčí, jak se vyrovnával s tím, že se jako první Afroameričan ucházel o prezidentský úřad, nesl na sobě očekávání celé generace povzbuzené poselstvím „naděje a změny“, ale současně zápolil s morálními dilematy rozhodování na nejvyšší úrovni. Otevřeně píše o silách, jimž musel vzdorovat doma i v zahraničí, i o tom, jak život v Bílém domě poznamenal jeho manželku a dcery, nebojí se ukázat vlastní pochybnosti či zklamání. Přesto si zachovává neochvějné přesvědčení, že v tom ohromném, nekonečném experimentu, jímž jsou USA, je pokrok vždy možný.

Prezident Obama řekl: „Nic na světě se nevyrovná pocitu, když člověk dopíše knihu, a na tuhle jsem hrdý. Několik posledních let jsem strávil přemýšlením o svém prezidentském působení a v ZEMI ZASLÍBENÉ jsem se snažil poskytnout pravdivý popis své prezidentské kampaně i doby strávené v prezidentském úřadu – klíčových okamžiků i lidí, již se na nich podíleli; svůj pohled na to, co se mi povedlo, a v čem jsem udělal chyby; a také politické, ekonomické a kulturní vlivy, jimž jsme já a můj tým museli čelit a jimž jako národ čelíme dodnes. Snažil jsem se čtenářům také nastínit cestu, jíž jsme s Michelle za ta léta prošli, se všemi vzestupy i pády. A konečně, v dnešní době, kdy Amerika prochází obrovskými otřesy, má knihy nabízí některé obecnější myšlenky o tom, jak můžeme zacelit rozdělení ve společnosti a pohnout se dopředu, jak to udělat, aby demokracie fungovala pro všechny – to není úkol pro kteréhokoli jednoho prezidenta, ale pro nás všechny angažované občany. Doufám, že bude knížka zábavná a poučná, ale především, že inspiruje mladé lidi po celé zemi i po celém světě, aby převzali štafetu, pozvedli svůj hlas a sehráli vlastní roli ve zlepšování světa.“

Anglické vydání ZEMĚ ZASLÍBENÉ vyjde v USA a Kanadě v nakladatelství Crown / Penguin Random House a ve Spojeném království a zemích Britského společenství v nakladatelství Viking, patřícím pod Penguin General Books a Penguin Random House UK. Dále kniha vyjde v překladu ve 24 dalších jazycích včetně následujících: ŠPANĚLŠTINA Debate / Penguin Random House Grupo Editorial, NĚMČINA Penguin Verlag / Penguin Random House Verlagsgruppe, PORTUGALŠTINA (BRAZÍLIE) Companhia das Letras, PORTUGALŠTINA (PORTUGALSKO) Objectiva / Penguin Random House Grupo Editorial,

FRANCOUZŠTINA Editions Fayard, ALBÁNŠTINA Dudaj Publishing, ARABŠTINA Hachette Antoine/Naufal, ČÍNŠTINA Business Weekly Group, DÁNŠTINA Lindhardt og Ringhof, HOLANDŠTINA Hollands Diep, FINŠTINA Otava Publishing Company, ŘEČTINA Athens Bookstore Publications, HEBREJŠTINA Yedioth Books, MAĎARŠTINA HVG Publishing Co., ITALŠTINA Garzanti, JAPONŠTINA Shueisha, KOREJŠTINA Woongjin Think Big Co., Ltd., LITEVŠTINA Alma Littera, NORŠTINA Cappelen Damm, POLŠTINA Agora Publishing House, RUMUNŠTINA Editura Litera, ŠVÉDŠTINA Albert Bonniers Förlag, BULHARŠTINA SofPress, VIETNAMŠTINA First News–Tri Viet Publishing Co., Ltd.

##

Barack Obama byl 44. prezidentem Spojených států amerických. Byl zvolen v listopadu 2008 a zastával úřad po dvě funkční období. Je autorem dvou předchozích titulů (bestsellerů New York Times): Cesta za sny mého otce a Odvaha doufat. V roce 2009 obdržel Nobelovu cenu za mír. Žije ve Washingtonu D. C. se svou ženou Michelle. Mají dvě dcery, Maliu a Sashu.