Argo se distancuje!

Nakladatelství Argo s okamžitou platností přestává spoluvydávat dílo Sergeje Lukjaněnka kvůli autorově podpoře invaze Ruska na Ukrajinu a autorovým politickým postojům vůči Ukrajině a západním demokraciím, jejichž výmluvným vyjádřením je Otevřený dopis účastníků literárního festivalu Hvězdy nad Donbasem z 28. února 2022.

Český překlad prohlášení zde:

OTEVŘENÝ DOPIS ÚČASTNÍKŮ MEZINÁRODNÍHO LITERÁRNÍHO FESTIVALU HVĚZDY NAD DONBASEM.

Bandité vyzbrojení nacistickou ideologií už osm let zabíjejí naše krajany, ženy, starce a děti v Donbasu.

Již třetí roky po sobě jsme se sešli v Doněcku na mezinárodním literárním fóru Hvězdy nad Donbasem. Na vlastní oči vidíme, jak vypadá nacismus v 21. století – rozbité domy, zničené čtvrti a hroby obyvatel Donbasu, kteří zemřeli rukou ukrajinských trestných jednotek. Při pohledu na jména dětí v „Andělské aleji“ si utíráme slzy.

Zapomenout? Nikdy.

Odpustit? Nemožné.

V těžké době zkoušek, kdy se rozpoutala agresivní informační válka, nemůžeme stát stranou. Miliony našich čtenářů jsou s námi, včetně těch, kteří nyní vykonávají svou vojenskou službu se zbraní v ruce.

Podporujeme naši armádu, která jedná maximálně jasně, profesionálně a obětavě, podporujeme jejího vrchního velitele, prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina, který zahájil speciální operaci na denacifikaci a demilitarizaci státu Ukrajina.

Ti, kdo umožnili militarizaci Ukrajiny, se jistě dočkají odplaty. Bez ní se Ukrajina nemůže vrátit k normálnímu, konstruktivnímu životu. Nepochybujeme o tom, že se tak stane.

My jsme níže podepsaní:
Sergej Lukjaněnko
Roman Zlotnikov
Oleg Divov
Andrei Lazarchuk
Jevgenij Lukin
Jevgenij Ščepetnov
Maria Semenova
Michail Atamanov
Alexej Abramov
Irina Andronati
a další…

(v originálním znění zde)