Přátelství malého chlapce s gorilou je silnější než samotná válka

Walliams_Operace Banány

David Walliams. Tohoto Brita asi není třeba představovat. Jakmile na něj narazíte, máte záruku kvality, zábavy pro děti i dospělé, napětí, ale i skvostného humoru. A s tím autor přichází i ve svém příběhu jedenáctiletého sirotka Erika a jeho kamarádky, gorily Gertrudy, z britského Londýna z období 2. světové války.

Ve své nejnovější knize Operace Banány David Walliams přichází s naprosto charakteristickými ingrediencemi. Jde totiž opět o příběh, který čtenáře zcela pohltí – a to nejen dobrodružnými a mnohdy až absurdně vyhlížejícími pasážemi –, ale rovněž pro Walliamse zcela typickým humorem. Díky tomu si ho oblíbili čtenáři bez rozdílu věku. Notabene když se střídáte ve čtení se svými dětmi. Díky Walliamsovi se totiž můžete „perfektně vyřádit“.

Smutek se mísí s humorem

I u této knížky se ukázalo, že spojení Davida Walliamse a Tonyho Rosse funguje na výbornou. Rossovy ilustrace totiž dokreslují Walliamsův příběh naprosto dokonale, na což už si asi čtenáři u knih z dílny těchto dvou pánů zvykli. Příběh je opět konstruován tak, aby se v něm řešily velmi vážné situace, takže například bombardování Londýna, úmrtí blízkých a válečná úskalí jdou společně ruku v ruce s nejrůznějšími vtipnými scénami. Takže se u čtenářů i posluchačů mohou dostavit i slzy, jak smutku, tak i veselí.

I v Operaci Banány jde o tak poutavý a napínavý děj, že se od něj nemohou odtrhnout děti ani dospělí. Má svižné tempo a dávkování napětí i humoru je natolik dokonale spjaté s dějem psaným i ilustrovaným, že se vlastně ani nenadějete, a už se musíte poohlížet po další Walliamsově knize.

David Walliams zkrátka ani tentokráte nezklamal. Ba naopak. Za mě, partnerku a naše děti rozhodně nelze než doporučit nejen všem malým, ale rovněž i dospělým čtenářům, kteří v sobě mají aspoň trochu z malého dítěte, případně nějaké ty ratolesti doma mají. Ale u Walliamsových knih si ani nedovedu představit, že by to mělo být jinak – palec jednoznačně nahoru, prostě paráda, stejně jako i ostatní autorovy knihy. Par excellence!