Parta podfukářů ze staré Prahy zachraňuje dění nejen v zemích Koruny české

PIXY_komtur_FINAL

Nejen čeští čtenáři se často netají svou zálibou v historii a v konspiračních teoriích. Celosvětově podobnou tematiku v beletrii proslavil především Dan Brown. Proč ale chodit tak daleko, když podobného autora máte takříkajíc „za humny“? Praha 1878. Banda podvodníků se chystá k loupeži století, přitom se zapletou do velkolepého spiknutí.

Když na sebe narazí dvě podvodnické party, můžou se buď navzájem podfouknout, nebo spojit své síly k velkolepé akci. V kvetoucí Praze roku 1878 se dvěma partičkám povede obojí najednou. Během odvážného plánu na zmocnění se části korunovačních klenotů se před nimi odkrývají další záhady a mysteria vedoucí mnoho staletí zpátky. Dostanou se na stopu největšího zlatého pokladu, který tato země kdy ukrývala, odhalí dvojí životy velkých postav naší historie – a nakonec i něco ještě mnohem většího. A jim samotným při tom půjde o život.

„Dobrodružná mysteriózní detektivka ze staré a ještě starší Prahy“. Tak zní oficiální podtitul beletristické prvotiny Petra S. Pixyho. Předpokládám, že jde o narážku na časové osy, s nimiž se napříč knihou čtenář setkává. Tedy tou hlavní, kterou je současnost hlavních hrdinů, tj. závěr 19. století, ale rovněž doby předchozí, na nichž je stavěno, například 14., 16. a 17. Století. Čtenář tak „v jednom balení“ může nahlédnout hned do několika různých období, čímž celý příběh získává na pikantnosti a dobrodružství.

 Pokud se přehoupne přes relativně hodně pozvolný rozjezd, možná až příliš popisný, nebude litovat, že po knize sáhl a že v jejím čtení vytrval. Notabene, pokud je fanouškem historie, konspiračních teorií, příběhů à la slavný Podraz, a navíc i ve známém prostředí… Napínavý příběh jak z dílny bestsellerového Dana Browna. I tak by se o Komturovi dalo hovořit.

Petr S. Pixy

Historie ze zemí Koruny české

Kombinace skutečných událostí a postav z českých dějin, případně historie zemí Koruny české, které autor postavil na zajímavě vykonstruovaných konspiračních teorií, je dávkována místy pozvolněji, jindy hutněji, ale přitom vše tak zajímavě a dobrodružně, že čtenáře autor udržuje v přirozeném napětí. Kdo by tak očekával nějaké „fantasmagorie uvařené z vody“, zcela se plete. Příjemně dávkován je i popis staré Prahy, jejího života a reálií. Celkově jde o poměrně velké překvapení, zvlášť když si vezmu, že jde o autorovu beletristickou prvotinu.

Autor píše zajímavým stylem, užívá i latiny, díky příběhu se čtenář dozvídá leccos i z historie náboženství, třeba z dob husitských, o jezuitech či templářích atd. Chronologická stavba je ozvláštněna mnoha intermezzy, díky nimž se čtenář dozvídá nejrůznější části mozaiky celého jádra příběhu.

Postupně si čtenář dozajista oblíbí i všechny hlavní hrdiny, některé více, jiné třeba méně, ale obecně lze říci, že parta kolem klikaře Edy, Myšáka, Kláry či Šimona je poměrně hodně zajímavým uskupením.

Závěrem

Za mě tedy nelze hodnotit jinak, než že jde o velmi zdařilou autorovu prvotinu na poli beletristickém. A byť má třeba pomalejší rozjezd, ve finále je to dle mého celé knize jen a jen ku prospěchu. Komtura tak vřele doporučuji nejen čtenářům, kteří rádi historii a historické detektivky, ale i všem ostatním.