Oslavili jsme třicítku a poslali peníze na Ukrajinu

aukce

Někdy je to s okolnostmi narozenin komplikované. Do třicítky Arga zasáhl nejdříve covid, později ruská invaze na Ukrajinu. Chvíli jsme dokonce uvažovali, že slavit v takové situaci nemá vůbec cenu, ale nakonec jsme si řekli, že se dá spojit příjemné s užitečným – a vyhlásili jsme dobročinnou aukci na Ukrajinu.

Jejím předmětem byly zajímavé artefakty z hlubin Arga. Za všechny ty roky jsme pochopitelně v podpalubí nastřádali nejrůznější poklady od zlatého rouna až po bibliofilii Orwellova 1984 v hliníkových deskách a s grafickým listem a ilustracemi Jaroslava Róny. To rouno ale bohužel za ty roky sežrali moli, takže do aukce šlo 1984 a vytvořilo nám krásný aukční rekord 22 000 korun.

Položek v aukci bylo ale více, takže jste si mohli pořídit třeba i originální ilustrace Jiřího Vovsa k prvnímu argovydání Joyceova Odyssea. K mání byl i originál ilustrace z knihy H. P. Lovecrafta Smyčka medúzy a jiné příběhy v podání Mikuláše Podprockého či ilustrace Míši Kukovičové k Charmsovu Cirkusu Abrafrk. Následovala celá řada zajímavých grafik od zvučných jmen jako Pavel Brázda, Jaromír Švejdík, Štěpán Dančo, Michal Cihlář, fotografiemi přispěli Miro Švolík a Igor Malijevský. Součástí aukce byly také audioknihy vydavatelství Tympanum. Celkově díky štědrosti výtvarníků i dražících posíláme na Ukrajinu více než 100 000 Kč (polovinu na fond Paměti národa a polovinu ukrajinské ambasádě). Tuhle skvělou částku jsme získali také díky úctyhodnému výkonu dražitele Ladislava Čumby, který díky své jedinečné výmluvnosti dokázal rozpumpovat dokonce i dav literátů a lidí od knih. Děkujeme všem a pevně doufáme, že 31. narozeniny budeme slavit v míru.