Ocenění knih Rozehraný život a Portrétoval anglickou královnu

EEK2

 

26. září 2024 se uskutečnilo předávání mezinárodních cen Egona Erwina Kische. Již 33. ročník proběhl na zámku v Letohradě a my jsme rádi, že byly oceněny i dvě naše knihy.

Kaválek_Novák_Rozehraný život

Jan Novák, Lubomír Kaválek: Rozehraný život

Lubomír Kaválek byl jedním z největších českých šachistů všech dob – a jeho paměti nazvané Rozehraný život nabízejí fascinující vhled do jeho života. Kaválkova šachová kariéra slibně začala v Československu a vyvrcholila v USA, kam po sovětské okupaci roce 1968 už jako mezinárodní velmistr odešel. Stal se trojnásobným šampionem Spojených států, novou vlast reprezentoval na mezinárodních turnajích a šachových olympiádách, v polovině 70. let patřil do první světové desítky. Roku 1972 se jako sekundant Bobbyho Fischera zúčastnil „zápasu století“, významné bitvy studené války, v níž excentrický Američan slavně porazil mistra světa Borise Spasského z SSSR. Kaválek vypravuje svůj životní příběh velmi poutavě a se smyslem pro humor, bere ohled na čtenáře, kteří pravidla šachu neznají, proto neobtěžuje rozbory partií, přesto dovede dramatičnost bojů na šachovnici přenést i na ty, kteří se jich sami nikdy nezúčastnili. Literární formu dal memoárům Jan Novák, který se s Lubomírem Kaválkem dlouhá léta přátelil.

Poděkování Jana Nováka:

Svítí slunce, máte volný den, jste mezi přáteli a někdo vám nabídne koláček ke kávě. A za půl hodiny se začnou dít věci — ze změti tónů skladby, která hraje jako podkres, najednou nahlas vystupuje marimba a melodie se krčí někde daleko za ní; akvárium se roztáhne na celou místnost a vy máte zničenic pocit, že jste v něm právě doplaval s rybkami a nechápete, jak jste se do akvária vešel a proč jste suchý; a nakonec vám docvakne, že ten koláček byl to, čemu jsme v Chicagu říkali space cookie, a že jste v nějakém neznámém rauši a že to jede a že se z toho nedá vystoupit, a tak se uvolníte a necháte se tou nadreálnou náladou unášet — mezi nejkrásnější věci na světě patří nečekané dary, a já jsem ani netušil, že jsme s Lubošem Kaválkem nominováni na cenu Egona Ervína Kische, a tak si vaší pocty velice užívám. Jenom mě mrzí, že si to se mnou už nemůže užít Luboš, protože Rozehraný život je daleko více jeho knihou než mojí.

A je nám oběma velikou ctí, že se skrz tuto cenu propojujeme s Egonem Ervínem Kischem, který stál každou nohou v jiném světě, zrovna jako Luboš a já. Kisch, který se nebál v převleku proniknout do Mekky anebo proklouznout do Ameriky s falešným pasem, by si v Chicagu určitě bez váhání připnul na pásek erární pistoli a nastoupil do obrněného vozu a roznášel se mnou balíky dolarů černošskými ghetty — oba totiž víme, že nejlépe se píše o tom, co člověk sám zažil, a že zážitek vždycky předčí představy od psacího stolu, protože skutečnost pokaždé nějak překvapí… Ale to je vlastně krédo celé vaší ceny, za niž vám ze srdce děkuju.

Jan Novák

Vostal_Portrétoval anglickou královnu

Bohumil Vostal: Portrétoval anglickou královnu

Výpravná publikace dlouholetého novináře a zpravodaje České televize Bohumila Vostala Portrétoval anglickou královnu představuje fascinující příběh sochaře královské rodiny Franty Bělského, plný odvahy, utrpení a inspirace, a to od raného dětství přes emigraci až po léta v britském království, kdy se z něj stal natolik uznávaný umělec, že měl jako jediný Čech tu čest ztvárnit královskou rodinu, a to nejen samotnou Alžbětu II., ale i prince Philipa nebo prince Williama.
Kniha přináší kromě poutavého a dramatického životního osudu jednoho z nejpozoruhodnějších, a přitom málo známých umělců, které Československá republika zrodila, i exkluzivní citace z Bělského nikdy nevydaného rukopisu Svět za kanálem, doposud nepublikované fotografie, kresby a mnoho nových zjištění o životě sochaře, jenž byl přímo napojený na vlivné britské kulturní prostředí 20. století. To vše je zároveň vykresleno v kulisách britských reálií nedávno skončené éry Alžběty II., nazíraných současným pohledem.

Poděkování Bohumila Vostala si poslechněte zde