Nový román M. Missiroliho: Znamená věrnost blízkým i věrnost sobě?

 

Právě vyšel intimní psychologický román Čechům zatím neznámého italského autora Marca Missiroliho, loňského držitele nejvýznamnějšího italského ocenění Premio Strega Giovani za nejlepší román roku 2019, který si zvolila mládež.

Úspěšný text s prostým názvem Věrnost, kterého se v Itálii prodalo přes 130 000 kusů, zahraniční práva byla prozatím prodána do 28 zemí světa a již brzy se dočká filmového uvedení na Netflixu, vypráví o dvojici milánských čtyřicátníků, které pohltila šedá realita. Kdysi nadějný spisovatel Carlo přežívá v profesi jen díky zásahu vlivného, nemilovaného otce, Margherita vyměnila vratkou existenci architektky za kariéru realitní makléřky, která jde tvrdě za ziskem. Carlův pokus o nevěru poskytne jeho ženě alibi k úniku z ubíjející rutiny, ve skutečnosti však oba hledají něco jiného: ve světě, kde se slova míjejí s činy, tápají kolem sebe a snaží se najít jistotu.

Kupte hned na Kosmas.cz:.

Autor od prvních stran románu nelítostně pitvá krizi manželského páru a nevěru na obou stranách, ale postupně zjišťujeme, že intimní vhled do poničených vztahů není to jediné, co nám nabízí. Missiroliho hledáček se rozšiřuje na popis života v Miláně a portrét střední třídy ve městě žijící. Nejistota a nestálost pracovního místa, generační spory a složité vztahy mezi rodiči a dětmi, křehkost víry a spirituality, honba za materiálními statky, krize života v páru, rozpad manželství i rodiny. Čtyři figurky, Carlo, Margherita, Sofia a Andrea, které se pohybují na umně promyšlené autorově šachovnici. Zkrachovalý profesor literatury, realitní makléřka, studentka a autorka jediného krátkého příběhu, fyzioterapeut s vášní pro psí zápasy. Každý se svým vlastním příběhem a potřebou vyhledat v různých situacích a za zvláštních okolností toho druhého. Deset let zrad a podrazů reálných i smyšlených, podezření a jejich vyvrácení, které se rozrůstají a zrcadlí ve vztazích těch druhých, a spoludotvářejí bohatou mozaiku.

Věrnost se v Itálii těší velkému zájmu ze strany čtenářů i literárních kritiků a osobností italské kultury. Pochvalně se o románu vyjádřili například Roberto Saviano a Claudio Magris, autoři již českému čtenářskému publiku známí:

„Věrnost mě překvapila svou silou ukázat emocionální stav naší doby: čím jsme se stali, jaké jsou naše každodenní zápasy a možnosti volby, které nás proměňují. Je to neúprosný křehký boj nahlížený zblízka. Missiroli proniká až do tajů naší duše.“

– Roberto Saviano

„Silné, křehké a znamenité psaní. Být nevěrný svým blízkým, nejen v milostných vztazích, ale i v jiných aspektech vztahů, znamená být nevěrný ke své vlastní identitě a jedinečnosti, tomu, kým jste a čemu věříte, jednoduše nevěrní sami sobě.“

– Claudio Magris

 

Nikdo není bez viny, každý někdy někoho zradil, podvedl, bylo to tak vždy a nic se na tom nezmění. Otázka zní: lze zradit člověka, nebo princip? Je lepší podvádět sami sebe a zůstat věrní těm, kteří jsou nám blízcí, nebo být věrní sami sobě a podvádět ty, které milujeme? Správná odpověď zřejmě neexistuje. Existují pouze možnosti volby. Zaprvé: smířit se s tím. Zadruhé: oplatit nevěru nevěrou. Zatřetí: Zůstat věrní vlastnímu rozhodnutí.

Přečtěte si nový román Marca Missiroliho!

(c) Foto Valentina Vasi