Nakladatelství Argo slaví 100 let robota 

ROBOT100

Je to tak, Čapkova legendární hra R.U.R. byla uvedena právě před sto lety. Spolu s ní se objevilo také slovo robot, které je jedním z mála, jímž Češi obohatili mezinárodní slovník. Je čas slavit.

Připravili jsme pro vás hned dvě „robotí“ publikace. Tou první je povídková antologie ROBOT100. Bratři Čapkovi by se dozajista divili, co všechno se od vzniku slova robot před sto lety událo. Jejich slovo vstoupilo do všeobecné slovní zásoby celé lidské rasy, a přestože roboti našemu světu přinejmenším prozatím nevládnou, setkáváme se s nimi na každém kroku.

Připravit k nejvýznačnějšímu výročí české fantastiky povídkovou antologii byl proto logický krok. Oslovení autoři dostali jediné zadání – spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla, a pokud možno v nich odkrýt, které z jeho myšlenek v lidech dosud rezonují i po celém století.

Představujeme vám třináct skvělých textů výtečných a oceňovaných autorů zvučných jmen. Českou spisovatelskou plejádu doplňuje slovenský mistr slova Michal Hvorecký a úspěšný britský romanopisec Ben Aaronovitch. Projekt ROBOT100 se tak stal první českou antologií, do které se podařilo získat originální povídku hvězdy světové fantastiky. Antologii rámcuje předmluva Jaroslava Veise a doslov nestora americké science fiction Roberta Silverberga. Skvělou obálku nakreslil Mikuláš Podprocký a nakladatelství Argo knize udělilo přímo robotické číslo publikace: 4444. Antologii sestavili Richard Klíčník a Jaroslav Olša, jr.

 

Autoři textů v antologii:

Ben Aaronovitch

Chaim Cigan

Emil Hakl

Michal Hvorecký

Vilma Kadlečková

Pavel Kosatík

Jiří W. Procházka

Jaroslav Mostecký

Ondřej Neff

Julie Nováková

František Novotný

Robert Silverberg

Petr Stančík

Jaroslav Veis

 

R.U.R. jde znovu dobýt svět v komiksu

Druhý projekt Arga ke stoletému výročí slova robot je komiksový. Kateřina Čupová je mladá a talentovaná kreslířka a animátorka, kterou celá léta pronásledovala touha adaptovat Čapkovo R.U.R. Úkolu se zhostila s bravurou a představuje Čapkův text na více než 250 stránkách ve svěžím pojetí určeném o sto let mladšímu publiku. R.U.R. je zpět v jasných barvách a podání, ve kterém může po sto letech opět dobýt svět. Zájem o vydání komiksu totiž projevila vydavatelství ve Francii a ve Španělsku a dokonce také v Turecku.