Mravenci za časů korony aneb Pozdrav z Provence

Horňáková_Civade

Dnes mi přišla návštěva. Přišli nezvaní a znenadání. Bylo jich hodně, bylo jim úplně jedno, že je to zakázané, neměli roušky, nedodržovali odstupy, mašírovali jeden za druhým, stejným krokem, tam i zpátky. Mravenci.

Jako poslové jara, mravenci hlásí definitivní změnu ročního období. Jaro je tu.

Napřed mě naštvalo, že je jaro žene právě přes můj obývák. Považovala jsem to za provokaci.

Jistě, každý rok se s mravenci potýkám, ale vždycky mám pocit, možná naivní, že bitvu vyhrávám. Teď si uvědomuju, že to je jen proto, že jsem měla možnost vyklidit pole, nechat mravence pochodovat a sama vypadnout z domu. Případně je likvidovat nějakým přípravkem s více či méně skutečným úspěchem. Letos ne. Něco se ve mě vzpříčilo při pomyšlení, že bych se pustila do hromadné likvidace nevinně pochodujících mravenců.

Aspoň jim stavím do cesty různé překážky, smeták, lopatku, bačkory, mýdlo, co mi přijde pod ruku. Vždycky si s tím nějak poradí. Obejdou, podlezou, ignorují. Přicházejí odněkud zpod dveří a dál ťapkají po mé podlaze, pak po mé lince, a pod oknem mizí pro mě neviditelnou skulinkou kdesi venku. Sedím na zemi a závistivě sleduji jejich spořádaný průvod. Můžou dovnitř a můžou ven.

Zasnila jsem se. Taky chci být mravenec, protáhnout se dírkou a frnk… venku bych se zase proměnila v něco jiného, pochodovat v zástupu, byť na čerstvém vzduchu, by mě jistě nebavilo.

Stavím další překážky mravencům do cesty, nemám nejmenší chuť jim průchod mým územím usnadňovat. Nakonec jsou to takoví poslíčci jara, tak ať si toho jara trochu užiju, ne?

Po podlaze se kroutí mravenčí had a náhle mi při stavění překážkové dráhy do ruky padla kniha. Bajky, Jean de la Fontaine.

Stále sedím na zemi a čtu mravencům bajku o Mravenci a cikádě. A taky další, a další a čtu jim je pěkně nahlas.

Zkoušeli jste si číst sami pro sebe nahlas?

Vyberte si nějakou hezkou knížku a pusťte se do toho. Nemusíte se ani stydět, ani váhat, kdyby náhodou u vás byli na návštěvě mravenci, ručím vám za to, že je jim jedno, jestli budete zpočátku koktat

A pokud náhodou nebydlíte sami, jsem si jistá, že budete za čtení nahlas řádně ocenění. Stačí si vybrat tu správnou knihu!