Modrá kočka vypráví příběh o zvratech a obratech lidského štěstí v průběhu staletí

Bunda_Modrá kočka

Martynu Bundu považuje česká spisovatelka Karin Lednická za jeden z největších objevů poslední doby. I proto s ní vystoupí v panelové diskuzi na Světě knihy. Představí ženskou ságu Bezcitnost z období druhé světové války a autorčin „krvavý román“ Modrá kočka, odehrávající se v odlehlé jezerní krajině na pozadí sedmi století. Více o knize se rozepsala Lucie Zakopalová z Programového oddělení Polského institutu v Praze.

Kaszëbë, Kaszuby, Cassubia, Kašubsko… tajemný kraj, do jehož historie se tentokrát ponořila polská prozaička Martyna Bunda. Odehrával se v něm i její první román Bezcitnost, který už česky vyšel před dvěma lety, ale pokud byste čekali pokračování, autorka vás překvapí. Nejenže se vrací do minulosti, ale mění se i styl vyprávění. Tentokrát potěší milovníky díla Umberta Eca, nebo – abychom zůstali v zemi, z níž autorka pochází – nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové. Román Modrá kočka sleduje vznik a zánik kláštera v odlehlé jezerní krajině, kam v roce 1379 přichází na pozvání násilného pána zdejšího kraje mnich Jan Deterhus, aby zde rozjímal daleko od svodů materiálního světa… a s ním i modrá kočka. Symbolický příběh postupuje dějinami spolu s dalšími hrdiny: převorkou Almou, místním katem, jeho dcerou a dalšími lidmi, kterých postupně přibývá a podmaňují si kdysi divoce krásnou zemi s lesy táhnoucími se do daleka a průzračnými jezery. Modré kočky se rodí a umírají, někdy samy a jindy z cizího přičinění, ale jejich přítomnost není náhodná.

Martyna Bunda si pohrává s různými žánry: historickým románem, když prochází dějinami Kašubska od středověku do 20. století, sociální freskou v popisech všech vrstev obyvatel od místních knížat přes mnichy a jeptišky až po obyčejné vesničany, filosofickým traktátemv okamžicích, kdy se věnuje vývoji lidského poznání a zkoumání vnějšího světa, lidovou legendou s převorkou Almou zjevující se na různých místech, ačkoli je už dávno zazděná ve svém klášteře, nebo krvavým románem, který nám připomene barvitě popsaná práce popravčího mistra uplatňujícího právo útrpné. Autorka ale dokáže všechny tyto vrstvy vyvážit a vyprávět zároveň příběh, který čtenáře pohltí. Modrá kočka je holdem dávné moudrosti, jejímž symbolem byla kniha. Ta, kterou vlastnoručně sepsala převorka Alma a zachytila v ní všechny své znalosti o bylinkách, má hodnotu několika vsí. A klade také otázku, zda jsme se důrazem na racionalitu, vědecké poznání a materiální blahobyt posunuli v rozumění okolnímu světu i sami sobě dál…

Zakoupíte na Kosmas.cz:.