Milan Kocourek a královna

Milan Kocourek_Nové britské obrázky

Ve čtvrtek večer oblétla celý svět smutná zpráva o úmrtí britské královny. Alžběta II. byla symbolem jedné éry, takže i nás v Argu její smrt nepříjemně zaskočila, přestože jsme se s ní osobně nikdy nesetkali. Místo nás na ni proto zavzpomínal Milan Kocourek, dlouhodobý spolupracovník Českého rozhlasu, BBC, autor knihy Nové britské obrázky. S Milanem Kocourkem se můžete potkat na uvedení knihy 21. 9. 2022 v Kolíně a 22. 9. 2022 v Praze.

Milan Kocourek a královna

Zatímco v blízkosti Alžběty II. se během sedmdesáti let jejího panování ocitly miliony lidí po celém světě, a to při jejích návštěvách v zemích Spojeného království nebo Commonwealthu, setkat se s ní osobně a podat si s ní ruku, to už byl jiný šálek čaje.

Alžběta II. byla patronkou Královské koleje Londýnské univerzity. Moji manželku pozvali v roce 1978 na oslavu 150. výročí založení King’s College. Na pozvánce bylo kromě jejího jména uvedeno „a doprovod“. Manželka doporučila jako svůj doprovod mého tatínka, který byl tehdy u nás ve Walton on Thames na návštěvě u příležitosti prvních narozenin naší milované dcery.

Tatínek ale s díky odmítl slovy: „Já neumím anglicky, co bych řekl, kdyby mě královna oslovila?“ A tak jsem byl vybrán jako tatínkův náhradník. Půjčil mi tehdy své černé boty, jelikož moje byly poněkud ošuntělé.

Setkání s královnou, krásnou, drobnou dámou v modrých šatech s modrým kloboukem, byl můj životní zážitek. Kráčela pomalu, s leckým se zastavila a krátce pohovořila, na nás na všechny se usmívala. Nejen na členy uvítacího výboru složeného z předních akademických pracovníků.

Už tehdy jsem věděl, že britská konstituční monarchie jako instituce má hodně co do sebe. Královna byla jedinečná, nezastupitelná. Jsem upřímným stoupencem monarchie a budu napořád, i za krále Karla III.