Michelle Obamová ode dneška na Netflixu

Můj příběh

Když americký vydavatel v roce 2018 ohlásil vydání memoárů bývalé první dámy Spojených států Michelle Obamové, vyvolal tím ohromný ohlas. Pochopitelně, Barack Obama byl v řadě amerických prezidentů neobyčejným úkazem – svým původem, svým mládím i svým nenuceným vystupováním. A všichni byli tím pádem zvědaví i na jeho ženu, která s ním všechny tyto vlastnosti sdílela.

Hned od začátku se Michelle Obamová stala módní ikonou, ale postupem času ji lidé začali oceňovat i pro její práci, jejíž výsledky nebyly tak snadno viditelné jako slavná bílá inaugurační róba. Michelle Obamová, právnička s dlouhou praxí práce pro veřejně prospěšné organizace, na radnici či ve zdravotnictví se i ve své funkci-nefunkci první dámy věnovala tomu, co pro ni osobně bylo celý život důležité – práci s dětmi, s rodinami amerických veteránů, snaze o zlepšení přístupnosti zdravotní péče pro všechny nebo o lepší a zdravější výživu školáků. Pro hodně lidí se stala opravdovou inspirací a vzorem a mnozí do poslední chvíle doufali, že se zapojí do primárek Demokratické strany, aby se také ucházela o prezidentské křeslo.

Ve svém životopisu Můj příběh Michelle Obamová vypráví o své cestě, díky níž se stala právě tím, kým je. O své rodině a dětství v Chicagu, o svém vzdělání a kariéře i o nesnázích, jakým musí čelit rodina s malými dětmi, když se tatínek stane „nejmocnějším mužem planety“.

Zatímco Američané svou první dámu milovali, nebo alespoň tak velká část z nich, že si vydavatel Mého příběhu byl předem jistý prodejním úspěchem, v Česku jsme na reakci čtenářů čekali s napětím. Povede se v zemi, kde přední příčky žebříčků většinu času okupují kuchařky a čeští autoři, prorazit vzpomínkám americké první dámy?

Při zpětném pohledu se zdá, že to přece bylo předem jasné – Můj příběh má totiž nejen zajímavý děj, ale je i skvěle (a to vůbec není samozřejmost) napsaný, což českým čtenářům dokonale zprostředkovala překladatelka Michala Marková. Jenže víte, kolik skvělých knížek v Česku prostě „zapadne“? Můj příběh nezapadl – ukázalo se, že jakkoli je životní zkušenost Michelle Obamové na první pohled té naší vzdálená, ty zásadní věci s ní mnoho čtenářů sdílí – snahu žít život co nejlépe, se zodpovědností za sebe i své okolí, s láskou k vlastní rodině a laskavostí k lidem kolem sebe. Češi Můj příběh četli, mluvili o něm, doporučovali jej přátelům a často kupovali jako dárek.

A ode dneška se můžete obdarovat znovu – na Netflixu v celosvětové premiéře startuje filmová verze příběhu Michelle Obamové a my věříme, že bude zajímavá jak pro ty, kdo už ho trochu znají, tak pro ty z Vás, kdo si ho ještě nestačili přečíst.