Meltingpot je Ostravský tavicí tyglík

Poprosili jsme účastníky letošního Meltingpotu, aby nám, až se k tomu dostanou, sepsali svoje dojmy z celé akce, na kterou se každoročně sjíždějí desítky tisíc návštěvníků. Pokud vás zajímá, co na akci říká Jakub Szántó, Petr Nikl, Zbigniew Czendlik, Václava Jandečková a další, nahlédněte do následujícího textu.

Jakub Szántó

Skvělé počasí, nesmírně bohatá hudební nabídka, svátečně naladěné publikum a zájem o literaturu. Letošní Meltingpot, tradiční doprovodný tavící tyglík festivalu Colours of Ostrava, v mých očích překonal už tak značně vysoce nasazenou laťku. Jako novopečený stájový hřebec nakladatelství Argo jsem s velkou radostí zakotvil v zákulisí Kosmas/Argo Stage, kde mě vždy čekalo milé přijetí mojí nové knižní rodiny. Mezi koncertním běsněním jsem měl čest tady celkem třikrát vyběhnout do záře reflektorů decentně rozlehlého sálu. Poprvé s mým skvělým redaktorem Jirkou Popiolkem, který kladl milé otázky ještě víc zpoza opony než sama kniha Za oponou války. Podruhé jako moderátor debaty se sršatým izraelským spisovatelem Tuviou Tenenbomem o jeho dramatickém svědectví Chyťte žida! A nakonec spolu se spisovatelskými veličinami na debatě o ceně Magnesia Litera. Ozdobou byla Pavla Horáková, která svým půvabem víc než dostatečně vyvážila mužné přečíslení. O úsměv a smích publika se postaral důstojně-humorný Zbigniew Czendlik, zatímco veterán Miloš Urban se svým laskavě skromným způsobem vyznal z hluboce rozporuplného vztahu k osudovému městu Karlovým Varům. To vše pod profesionální taktovkou Pavla Mandyse z vedení nejprestižnější tuzemské literární ceny a především za milé pozornosti překvapivě početného obecenstva. S příjemnými vzpomínkami v hlavě a úsměvem na rtech cítím tlak na ukončení své prokrastinace a usednutí k počítači, abych dopsal svou plánovanou knihu o Izraeli a Palestině. Ostravo, snad zase za rok!

Zbigniew Czendlik

Jsem velmi vděčný, že jsem už podruhé obdržel pozvání zúčastnit se diskusního fóra Meltingpot, které je součástí festivalu Colours of Ostrava. Do Ostravy jezdím moc rád, protože je to nedaleko mého polského rodiště, takže tato oblast je mi blízká. Tento festival je pro mě mimo jiné časem setkání se spoustou lidí, mých známých i neznámých, ať už z řad účinkujících či účastníků, stejně tomu bylo i letos. Coby speakerovi mi bylo velkým potěšením setkat se opět na pódiu s Tomášem Sedláčkem, kterého si nesmírně vážím pro jeho (nejen) ekonomický přehled, a pak taky souzním s jeho myšlenkami. Troufám si říct, že máme v čem na sebe navazovat a doplňovat se, což myslím dokládá i opakovaný výběr pro naši společnou debatu. Byl jsem mile překvapen hojnou účastí na všech třech vystoupeních, kterých jsem se zúčastnil a skvělými, spontánními reakcemi publika různých věkových kategorií. Obdivuji organizátory za to, jak se jim daří připravit tak obrovskou akci pro několik desítek tisíc lidí a přesto na festivalu vnímám rodinnou, přátelskou atmosféru, která určitě souvisí nejen s pestrým výběrem účinkujících, jak z řad hudebních interpretů, tak i speakerů z celého světa. Ale rovněž postaráním se o velké množství stánků s občerstvením, sociálním zázemím apod. To považuji pro pohodu a pohodlí všech účastníků za neméně důležité. Osobně bych pak chtěl za pozvání poděkovat zvláště nakladatelství Kosmas/Argo, na jejichž scéně mi bylo ctí se podílet a vystupovat.

Václava Jandečková

Co je to Meltingpot, jsem pochopila na vlastní kůži, ještě než jsem se dostala do areálu Colours of Ostrava. Už před hotelem mne jeden uspěchaný pán poprosil, jestli by si mohl přisednout do mnou přivolaného taxi, pokud také jedu do Dolních Vítkovic. Když cestou zjistil, že jsem jednou z účinkujících, neváhal a zaplatil za mě se slovy, že je to pro něj čest. Nenechal si nic vymluvit a naopak mně v chytrém telefonu ukazoval všechny zažlucené přednášky, které si vybral a jejichž náplň s uznáním popisoval. Když auto zastavilo, ani se ve spěchu nerozloučil. Nešlo mi to na rozum, ale co, těšila jsem se na vlastní vystoupení. Těsně před ním mi také můj spoluúčinkující s nadšením vyprávěl, jak během cesty radil starší paní, kde má vystoupit a ona se mu sama od sebe ještě v tramvaji svěřila, na jakou nesmírně zajímavou přednášku pospíchá. Věřte nebo nevěřte, měla na mysli právě naše vystoupení, kam Zdeněk Klíma přijel z Prahy vyprávět o své mamince a babičce, jak se za minulého režimu staly obětí provokace tajné policie. Nemusíte potkat tisíce výborně se bavících lidí a pozorovat plné sály pozorných posluchačů, aby vám došlo, že Meltingpot skutečně nemá hranice.

Andrew Keen

It was good. Well organized and fun.

Pavla Horáková

Byl to nabitý týden. Rámovaný pondělním autorským čtením v Brně a víkendovou dílnou tvůrčího psaní a následným časným účinkováním v televizním Dobrém ránu tamtéž. A mezitím třídenní výsadek do Ostravy. Oproti útulnému komornímu sálku v měšťanském historickém centru, kde jsem četla ve středu, byl příchod do Vítkovic – můj první v životě – jako vstup do katastrofy, která dopadla dobře. Nemilosrdný a donedávna zdánlivě definitivní triumf průmyslové revoluce tu vzal zasvé, ale jeho mrtvé monumenty budí úžas stále. Nápad nechat postapokalyptický areál rozkvést uměním, kulturou a krásou je geniální a kontrast mezi hrubou hmotou vyrvanou zemi a nehmotnými výtvory ducha lidí z celého světa vyvolává dojetí. Otisk inženýrského důmyslu a lidské dřiny přítomný všude kolem i samotné rozměry staveb připomínají člověku jeho nepatrnost. Sál, kde jsme si povídali s diváky, zabírá jen zlomeček ohromného prostoru bývalého plynojemu. Ale sama skutečnost, že z průmyslového objektu se může stát kulturní stánek, je důkazem lidské nepokořenosti. Mou nejsilnější vzpomínkou na Meltingpot zůstává vítězství radosti a hravosti nad bezohledností těžkého průmyslu vůči člověku i přírodě.

Silvester Lavrík

Bolo pre mňa zážitkom zažiť hlboko zaujaté publikum, prístupné argumentom, po ktoré sa bolo treba ponoriť občas tak hlboko do minulosti, navyše bolestnej, až to v tom letnom a festivalovom nastavení zo strany autora hraničilo s opovážlivosťou. Napriek tomu a hlavne vďaka moderovaniu skvelého pána Popiolka, ktorý Nedeľné šachy s Tisom vynikajúco preložil do češtiny, publikum i téma vydržali do konca a rozchádzali sme sa navzájom povzbudivo nevyčerpaní.

Petr Nikl

Děkuji za zážitek z letošních Colours of Ostrava. Moc se mi vše líbilo, fascinoval mne především obrovský zájem o jednotlivé akce. Všude přítomná euforie i pozornost. Ještě jednou díky za tu možnost.