Ženy a moc

rok vydání – 2020
Doporučená cena je 198 Kč

Krátký feministický manifest od oceňované autorky Mary Beard, ve kterém pátrá po kořenech misogynie od antické mytologie až po současnost. Anotace: Profesorka antické literatury Mary Beardová je britské veřejnosti dobře známá, vedle akademické práce se věnuje také populárně naučným projektům a její hlas silně a často zaznívá ve veřejné debatě. Mary Beardová se však nevyjadřuje pouze k tématu tisíce let staré literatury a kultury. Promlouvá též o feministických tématech a problémy dneška dovede nejen brilantně analyzovat, ale také vysvětlit historické důvody jejich vzniku. Ve dvou přednáškách, jejichž upravenou verzi přináší tento svazek, profesorka Beardová s precizností a vtipem analyzuje, jakým překážkám musely napříč historií ženy, a zejména ženy, jež usilovaly o jakoukoli veřejnou roli, čelit a dokumentuje to na příkladech sahajících od literární postavy Odysseovy věrné manželky Penelopy až po kandidátku na prezidentku USA Hillary Clintonovou.
Beardová zkoumá historické kořeny misogynie, ilustruje snahu o umlčení ženského hlasu na veřejnosti a rozebírá naše kulturní vzorce vnímání místa ženy ve společnosti a problematické vnímání žen v pozici moci.

S rozsahem jen něco přes sto stran mohou Ženy a moc vypadat jako drobné dílko, ale nenechte se zmást. Tato kniha vydá za tlusté svazky, a neumlčí ji ani Telemachos, ani nikdo jiný. - Sarah E. Bond, Forbes

Jasná výzva všem ženám, aby pozvedly hlas, převedly slova v činy a předefinovaly vlastní moc. - People Magazine

Vtipný a přesvědčivý manifest. - New York Times

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025733479
ISBN 978-80-257-3347-9
Počet stran 128
Jazyk česky
Vazba brožovaná
Produkt kniha
Rozměry 11,1cm x 17,8cm
Vydání 2020 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

cbdb.cz

Kristýna Ljubková: O ženské (bez)moci od antiky po současnou britskou politiku

(...) Mary Beardová ve svých přednáškách nehledá odpovědi, ale připravuje svým čtenářům dobrodružnou stezku odvahy po cestách zlehka vyšlapaných, ale fakticky nikdy nevydlážděných, aby si své odpovědi každý mohl najít sám. Líbí se mi, jak Beardová používá příklad z antiky v pro mě zcela novém kontextu. Nejen že je to neotřelé, ale zároveň to čtenáře nutí se nad čteným textem zamýšlet. Je jen na čtenáři, jestli na tuto podmínku Beardové přistoupí.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy tvůrců titulu

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.