Vzkaz na zdi záchodků

rok vydání – 2019
Doporučená cena je 298 Kč

Inteligentní a vtipný Adam si právě vyslechl svou diagnózu: trpí schizofrenií. Vidí a slyší lidi, kteří neexistují, realitu a vidiny nedokáže rozlišit. Když začne chodit do nové školy, doufá, že se o jeho nemoci noví spolužáci nedozvědí. A zdá se, že nové léky mu toto přání splní. Adamovi jako by narůstala křídla. Zamiluje se do chytré Mayi a ona jeho city opětuje! Najednou jako by opravdu mohl být tím úplně normálním klukem, za kterého ho Maya považuje. Jenže zázračný preparát začne selhávat… Adam se zoufale snaží uchovat před dívkou své tajemství, ovšem situace se mu pomalu, ale jistě vymyká z rukou. Jak se dokáže vyrovnat s tím, že jeho život nikdy nebude normální? Jak přijmout sebe samého jako nemocného člověka? Hrdinovy citlivé i vtipné introspektivní komentáře v podobě deníkových zápisků umožňují čtenáři nahlédnout do uvažování jedince nuceného žít s vyčerpávající duševní nemocí. Waltonová schizofrenii i život s ní nijak nepřikrášluje a její emotivní, ale nadějeplný příběh pomáhá zbavit tuto nemoc mýtů a děsivosti.

Realistický román pro čtenáře knih Johna Greena.

„Debutantka Julia Waltonová napsala napínavý psychologický příběh s věrohodnými postavami a zbavila obávanou nemoc mýtů, jimiž byla dosud opředena.“ (Publishers Weekly)

„Prvotina Julie Waltonové nepojednává schizofrenii jako nevyhnutelný pád do zkázy, nýbrž ukazuje, že i nemocní lidé můžou uzavírat přátelství a milovat stejně plnohodnotně jako zdraví.“(Kirkus Reviews)

„Prostřednictvím deníkových zápisků, které zaznamenávají detaily z Adamova každodenního života, zahrnující mj. i dávkování léků či hrdinovy chorobné vidiny, odhaluje Waltonová realitu života se schizofrenií.“ (čtenářka a učitelka Karin Greenbergová)

Ocenění:

An ALA-YALSA Best Book for Young Adults

A Bank Street Best Children’s Book of the Year

2018 Kansas National Education Association Reading Circle Catalog Selection

A CBC’s 2018 Teen Choice Book Awards Nominee

2019 Rhode Island Teen Book Award Nominee

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025729571
ISBN 978-80-257-2957-1
Počet stran 248
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15,2cm x 21,2cm
Vydání 2019 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

mezizenami.cz

Jitka Králová: Román přibližující čtivou formou život mladého člověka s duševní nemocí

(...) Středoškolák Adam je inteligentní a citlivý, ale vždycky se cítil trochu zvláštně. Na základní škole začaly vážně problémy. Propadal bezdůvodně panice, viděl děsivé věci, které jiní neviděli. Diagnóza schizofrenie vše vysvětlila. Hrůzu z vědomí, že s takovou nemocí se nedá normálně žít, vystřídalo povzbuzení ze strany lékařů, že tahle nemoc se zatím sice nedá vyléčit, ale v dnešní době se už dá často velmi dobře potlačit.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné