Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese

rok vydání – 2014
Doporučená cena je 298 Kč

Nejmodernější metody archeologického výzkumu, vztah otce a syna, několik set let stará legenda, virtuální realita, hledání pravdy v dějinách i ve vlastním životě, stav současné české společnosti, židovství, křesťanství, politika, nenávist a láska… báseň a pravda… A také Praha, magické město jako stvořené k tomu, aby se stalo jevištěm pro tajuplný příběh… To vše se prolíná a vytváří jedinečnou atmosféru strhujícího románu Marka Tomana Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese.
Kniha vychází s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.

Marek Toman (*1967) vydal několik knih básní, překladů a próz. Jeho knihy pro děti Dobytí ostrova Saaremaa (Baronet 2007) a Můj Golem (Argo 2010, nominováno na Magnesii Literu) byly zároveň mezinárodními projekty, zahrnujícími řadu vystoupení ve školách, knihovnách a v kulturních centrech. S Tomanovým jménem jsou spojovány romány Pavla Torcha Zvláštní význam palačinek (Argo 2005) a Já, ideální partner (Argo 2008). Edičně připravil dílo Jiřího Daniela (Mé myšlenky se velice nepodobají dýmu, Torst 1997), přeložil texty irského spisovatele Richarda Kearneyho (Samův pád) a anglicky psanou knihu českého exulanta Adolfa Hermanna (Mých prvních pět životů). V roce 2011 vyšel zatím jeho poslední román Frajer.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025711811
ISBN 978-80-257-1181-1
Počet stran 452
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 12,3cm x 20,5cm
Vydání 2014 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Názory
čtenářů

m6k
3. 11. 2014

Jaká tajemství ukrývá naše historie, jaká tajemství ukrývá naše současnost, aneb: Víte jaké počítačové hry hrajou vaš děti a kde teď právě jsou?...

(...) Kniha vyprávěná ve dvou časových rovinách je napínavá jako detektivka, velice nakažlivě čtivá a je těžké se od ní odtrhnout. Jednou rovinou vyprávění je zbeletrizovaná skutečná historická událost, z konce sedmnáctého století. Kdy židovský jinoch Šimon Abeles utekl z pražského židovského města, (respektive ghetta), s rozhodnutím nechat se pokřtít. Utekl se do domu mistra tiskaře, který byl Židem konvertovaným ke křesťanství. Tady ho ale jeho otec Lazar Abeles našel a odvedl si ho zpět za brány pražského židovského města. Kde ovšem chlapec záhy umírá. Zda smrtí násilnou, či na psotník, kterým trpěl je nezodpovězená otázka. Na udání je jeho tělo z židovského hřbitova exhumováno a jeho otec Lazar obviněn z toho, že ho zavraždil, protože chtěl přestoupit na křesťanství. Následně se rozběhne velký dobový monstrproces. Ovšem Lazar Abeles se k vraždě nepřizná ani při mučení a ve vězení, kterým je věž staroměstské radnice s orlojem (sic!), spáchá sebevraždu, o které není tak úplně jisté, zda byla "sebe". Kola náboženského procesu se ovšem již rozběhla a je potřeba najít jinou oběť křesťanské spravedlnosti...
Druhou časovou linií příběhu je současný archeologický, respektive antropologický výzkum, zaměřený na hledání hrobu nebohého Šimona Abelese, který má být údajně pohřben v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Výzkum vede vědec Ladislav Albrecht, kterému právě záhadně zmizel vlastní dospívající syn z rozvedeného manželství, který krátce před tím "konvertoval" do jeho péče. Souvisí náhlé zmizení s jeho náruživým hraním kontroverzní počítačové hry? A kdo je sousedka v domě naproti, kterou Ladislav sledovává při převlékání. Kniha v obou časových rovinách příběhu mistrně nechává čtenáře v napětí. Obě linie příběhu čtenáře pohltí s přitažlivostí literárního thrilleru.

Zároveň je znát, že autor poctivě nastudoval velké množství nejen historických faktů a reálií, ale například i ze světa počítačových her a atraktivním způsobem se o tyto informace se čtenářem dělí. Rozuzlení ani jedné dějové linie prozrazovat nebudu, ale prozradím vám, že pokud se do čtení této knihy pustíte, tak vás nepustí a bude se vám líbit. Ať už jste fanouškem historie, partnerských vztahů, detektivek, či počítačových her, vyznavačem křesťanství, židovské víry, nebo ateistou. A jestli se tato knížka nestane bestselerem, tak je něco špatně v českých literárních vodách.

edvani
13. 10. 2014

Jak je možné, že jsme na Šimona Abelese zapomněli?...

(...) Ani nevím, co zmínit dříve. Pro mě je to příběh o síle slova, o tom, že lidská touha po moci je po staletí stejná, o tom, že vztahy mezi rodiči a dětmi jsou pořád stejně křehké a že hledat pravdu je vždycky dobrodružství. Román vypravuje o o skutečném dramatu, na který jsme zapomněli. Je napínavý od prvních stran až do konce. Způsobil, že na mnohá místa staré Prahy se dívám daleko pozornějšíma očima.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné