Skotsko

Země dávných tajemství

rok vydání – 2007
Doporučená cena je 248 Kč

Autor na základě tří výprav do Skotska, jejichž výsledky byly podpořeny a doplněny studiem pramenů a literatury, mapuje v jedenácti kapitolách nejasné, pozoruhodné či prakticky neznámé momenty skotských dějin od doby kamenné až po 19. století. Zároveň však kniha přibližuje i mnohé z významných okamžiků a osobností. Kromě historie a archeologie se kniha dotýká také skotských tradic, legend a literatury a je doplněna unikátním obrazovým materiálem.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788072038985
ISBN 978-80-7203-898-5
Počet stran 180
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14cm x 21cm
Vydání 2007 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (1x)

Názory
čtenářů

Andrea T., České Budějovice nehodnoceno
21. 6. 2011

víc takových...

(...) Kniha mě potěšila, škoda, že jsem na ni nenarazila dřív. Na českém trhu takových moc není, navíc je mi blízké téma. Super :-)

Roman, Praha - Prosek nehodnoceno
19. 2. 2009

inspirativní...

(...) V létě se chystám do Skotska a jsem rád že jsem na knížku narazil. Je originální a inspirující.

Alča, Brno nehodnoceno
14. 6. 2008

Intriguing …...

(...) Ačkoli by se podle obalu mohlo zdát, že jde o cestopis, není tomu tak. Kniha velmi poutavým způsobem představuje jednotlivé tajemné nebo méně známé kapitoly ze skotských dějin. Velmi zajímavá byla například kapitola o pravdivém příběhu krále MacBetha, či příběh o králi Artušovi. Není opomenuta ani kapitola o dnes tak populární Rosslynské kapli. Doporučuji!!!

Koudy, Děčín
9. 4. 2008

Zajímavá knížka...

(...) Zajímám se o historii, mám rád Skotsko a tato knížka pro mě byla rozhodně přínosem. Dobře se čte

perep, Hradec Králové nehodnoceno
19. 2. 2008

Stojí za přečtení...

(...) Kniha mne opravdu zaujala a to nejen tématem, ale i objektivním pojetím a čtivostí. Jenom nevím, jestli byl lepší seriál Českého rozhlasu podle této knihy nebo kniha samotná. Mám Skotsko rád a kniha mi byla přínosem...

Jindřiška Kodíčková, Praha nehodnoceno
14. 2. 2008

Skotsko. Jeden velký otazník?...

(...) Student archeologie, Jan R. Hrdina, ze třech studijních cest do Skotska vytěžil materiály, z nichž sestavil poutavý příběh, přivádějící nás na jedenáct míst, resp. za jedenácti momenty skotských dějin od pravěku až do 19. století. Jako budoucí erudovaný historik se snaží o věcnou správnost, proto čerpá z dostupných pramenů, většinou britské provenience. Shrnuje známý vývoj, uvádí na správnou míru legendy a záměrné umělecké mystifikace dějin, v nichž byl mistrem téměř nedostižným W. Shakespeare (v tomto případě trošku začernil dějinný význam krále Macbetha). Právě díky obecnějšímu záběru popisovaných událostí se kniha velice dobře čte a čtenář si ani neuvědomuje, že sleduje diskusi na pomezí vědy, tak lehce jsou informace vstřebatelné. Možná je to i tím, že se nejedná o vědecký elaborát založený na studiu archivních pramenů, ale o zdařilou syntézu z dostupných knih. Přistupuje ještě jeden pozitivní moment a to ten, že Skotsko, ač v Evropě, dosud stojí na pokraji našeho zájmu a jeho historie je u nás takřka neznámá. Hrdina využil právě této mezery a jeho práce tak dostává punc určité exkluzivity. I když se knize nepodařilo odhalit a ozřejmit ani zlomek z toho, co zlomyslný čas dobře a neproniknutelně střeží, vidím její přínos především v tom, že nově "objevuje" Skotsko trochu jinak. Pomíjí dudy, lochnesku a kilty, tradiční synonyma Skotska v průvodcích, ale otevřenýma očima prochází nespoutanou krajinou, kde se pozastavuje nad němými svědky minulosti. I když se mu, jak již bylo řečeno, nepodařilo je přimět promluvit, už objektivní seznámení s jejich existencí stojí za to. Inspirativní kniha vzbuzuje fantazii a touhu spatřit vše na vlastní oči. A tak nakonec tento historický cestopis s radostí objeví nejen milovníci cromlechů, skleněných pevností, keltské kultury, Robinsona Crusoa nebo zednářských symbolů.

Jan Walczysko, Karviná, Slovenská 2887 nehodnoceno
8. 9. 2007

V knize jsou pravopisné chyby...

(...) Je třeba rozlišovat, kdy se píše měkké i a kdy tvrdé y. Hrubky ruší ve čtení zajímavého textu.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.