Příšerné příběhy strýce Montaguea

rok vydání – 2011
Doporučená cena je 248 Kč

Strýc Montague žije osaměle, jen se svým tajuplným sluhou. Třebaže cesta k jeho ponurému starému domu vede hlubokým strašidelným lesem, malý Edgar svého příbuzného rád navštěvuje. Strýc má totiž nepřebernou zásobu hrůzostrašných historek. Jenže čím víc jich chlapec vyslechne, tím víc se cítí nesvůj. Ve vzduchu visí cosi zlověstného. Mlha venku houstne, v domě panuje čím dál větší zima a ozývají se v něm podivné zvuky. Odkud strýc všechny ty historky zná a proč ve svém sídle uchovává předměty, které v nich sehrály neblahou roli? Edgar nakonec zjistí, že strýcův život má svou velmi temnou stránku, která je strašlivější, než si vůbec dokázal představit.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025704059
ISBN 978-80-257-0405-9
Počet stran 215
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,5cm x 20,5cm
Vydání 2011 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

3,5 (3x)

Názory
čtenářů

Motyčková Ludmila
11. 12. 2012

Skvělé...

(...) Chodím s dcerou do knihovny, kde jsem náhodou narazila na tento titul. A byla jsem naprosto nadšena!!!! Skvělé čtení na sychravé dny....kdyby mi však bylo tak 10 let, určitě spím s baterkou pod peřinou a kvůli nočnímu čůrání rozsvítím v celém domě;-)

Petrvs
15. 6. 2012

Černá jednohubka...

(...) O ho ho hó... velmi zdařilá záležitost, která je přímo rozkošně pochmurná až zlověstná, neutěšená až bezútěšná, nevlídná až skličující. Ocitnete se v blíže nespecifikované viktoriánské době, v deprimujícím až depresivním sídle výstředního až podivínského strýce. Obloha je věčně šedá, servírovaný čaj studený, komorník nepopsatelně strašlivý a děsivé tragédie číhají za každým rohem. Jednotlivé povídky jsou přímočaré jak carská železnice a i nepatrně zkušeného čtenáře nejspíš ničím nepřekvapí. Jsou však velmi hezky propojeny ústředním motivem strýce a celá knížka tak působí až neúprosně konzistentně. Autorův styl je mile depresivní, velmi čtivý, podmanivý, silně atmosférický, přitom však jednoduchý a srozumitelný. Jak už bylo řečeno, v textu prakticky nejsou žádné explicitní záležitosti, jak by to ostatně u dobrého horroru mělo být. Dítě/dorost nadchne, dospělého potěší jako relax - zejména za nevlídného podzimního počasí v teple útulného domova se sklenkou něčeho výhřevnějšího. Celek dotváří naprosto vynikající ilustrace, kvalitní vazba s textilní záložkou (Argo, 2011, první vyd.) a povedený přebal s parciálním lakem. Dobré to bylo.

Kouzelník
22. 7. 2011

Milé a bezbarvé příběhy šedivého strýce...

(...) Kniha je to poněkud banální, ačkoliv jsem velmi ovlivněn tím, jak jsem se na ni těšil, čímž jsem si utvořil obraz báječně vyvedeného vydání. Především čtenáře zklame, že kniha je ve falešné vazbě na volumovém papíře a ani s illustracemi to není tak slavné, jak by se z náhledů na webu nakladatele mohlo zdát, jednoduše se nehodí na zvolený papír. Rovněž záložková stuha by mohla být o fous delší. Výjimečně mě překvapilo, že se Agro nepředvedvedlo tak, jak to s oblibou dělává u jiných svých publikací.
Příběhy jsou to ale milé a velice pěkně se čtou ve volných chvílích v dopoledni. Pokud bych je ale vyprávěl děcku, nevěřím, že by se bálo; jako večerníček by to bylo ale skvělé. Ostatně nevěřím, že by nám chtěl autor položit na stůl knížku hororů: zcela jistě by se totiž vyhnul způsobu narace, jež užívají televisní povídkové serialy. Zřejmě z podobného důvodu je v tiráži připomínka vhodnosti od 12 let; možná chce autor nalézt cestu ku čtenáři, který se s podobným žánrem setkal nejprve cez televisní obrazovku. Oními způsoby mám namysli například navazování jednotlivých příběhů dle stejného modelu, přímočarost a veskrze jasnou dějovou linii, což je třeba důvod, proč si myslím, že Strýc Montague srovnání se statickým a barevným Poem nesnese a nesnese.
Nelze vážně mluvit o temné atmosféře knihy, která nejspíš nepotěší milovníky hororů, ale jistě udělá radost milovníkům starých domů, vrzajících větví a prorezlých branek.

kamise, Praha nehodnoceno
30. 5. 2011

Duchařina (nejen) pro straší a pokročilé...

(...) Soubor tajemných (spíše duchařských) povídek pro starší děti i dospělé. Celá kniha je prodchnuta úžasnou pochmurnou a mrazivou atmosférou a přestože zde nenajdete žádné prvoplánové násilí, zombie ani upíry, bude vám běhat mráz po zádech. Oceňuji nápaditou formu vyprávění - příběhy vypráví strýc svému synovci, který je u něj právě na návštěvě, a knihu ukončuje vysvětlující a doplňující příběh, týkající se přímo strýce. Velmi pěkné jsou i působivé ilustrace, které skvěle dotvářejí tajemnou atmosféru knihy, pozitivně hodnotím také kvalitní technické a výtvarné zpracování knihy. Jen doporučuji nečíst v noci ve velkých opuštěných domech.

M.P., Praha 6 nehodnoceno
16. 5. 2011

NEJlepší...

(...) Je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. Je napínavá a běhá u ní mráz po zádech. Opravdu DOPORUČUJI!

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné