Pokorný plamének anglického národa

Svatý Wilfrid z Yorku v kontextu anglolatinské hagiografie 8.–12. století

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 448 Kč

Svatý Wilfrid je významná osobnost northumbrijské církve 7. století. Proslul jako zastánce římského způsobu křesťanské praxe na církevní synodě ve Whitby roku 664, jako zakladatel a opat celé skupiny klášterů a také jako vlivný a majetný biskup chovající se po vzoru galských biskupů. Nejstarší wilfridovská legenda Vita s. Wilfridi obsahuje řadu biografických a historiografických prvků, je však bezesporu především dílem hagiografickým, o čemž svědčí její struktura a konvenční hagiografické prvky.
Monografie uvádí legendu o sv. Wilfridovi do historických souvislostí, zabývá se důvody vzniku textu, jeho datací i rozdílnými názory na osobnost autora. Podává přehled událostí Wilfridova života, o nichž máme zprávu z uvedené legendy, z Bedových Církevních dějin národa Anglů a i z pozdějších pramenů. Analyzuje různé pohledy na legendu i osobnost světce v současném bádání a zasazuje spis jazykového a literárního kontextu, mj. oponuje recepci legendy jako neobjektivního textu s nejasnou chronologií a řadou nepřesností. Součástí studie je komentovaný překlad Vita Wilfridi do češtiny.

Bibliografické údaje

EAN 9788025736166
ISBN 978-80-257-3616-6
Počet stran 252
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 20,8cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

stavitele-katedral.cz

Petr Kováč: Příkladné vydání života svatého Wilfrida z Yorku

(...) Autorka legendu o sv. Wilfridovi začleňuje do historických a kulturních souvislostí, zabývá se také okolnostmi vzniku textu, jeho datací i rozdílnými názory na osobnost autora, zkoumá legendu z hlediska jazyka a dobové literatury. Poté, co takto čtenáře připraví, následuje pečlivý český překlad středověké legendy. Tak nějak bych si představoval, aby byly vydávány středověké literární skvosty…

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.