Muž, který věděl příliš mnoho

Alan Turing a vynález počítače

rok vydání – 2007
Doporučená cena je 298 Kč

Britský matematik Alan Turing učinil jeden z nejdůležitějších průlomů na cestě k modernímu počítači. Nápad skutečně vyrábět imaginární počítací stroj „Turing machine“ vykrystalizoval poté, co Turing společně s kolegy z Bletchey Park sestrojil zařízení, které dokázalo dešifrovat německé kódovací zařízení Enigma a pomohlo spojencům vyhrát 2. světovou válku. Turing se pak stal přeborníkem na umělou inteligenci a formuloval známý (a dosud nepřekonaný) Turningův test, jenž vychází z úvah o tom, že lidský mozek je ve své podstatě jakýmsi komplikovaným počítačem. Jeho vize a plány však byly přerušeny – v roce 1952 byl zatčen a odsouzen za homosexualitu, k níž se otevřeně přiznával, která však byla v té době v Anglii ilegální. O dva roky později spáchal Turing sebevraždu. David Leavitt podává Turingův příběh s vnímavostí romanopisce, přibližuje nám jak jeho dílo a význam, tak jeho otevřenou a mnohdy excentrickou osobnost.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788073630867
ISBN 978-80-7203-900-5
Počet stran 272
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13cm x 21cm
Vydání 2007 (1. vydání)
Nakladatel Argo, Dokořán

Celkové hodnocení

5 (2x)

Názory
čtenářů

Libor Benda
29. 6. 2012

Skvělý výklad života a díla A. Turinga...

(...) Skvělá a poutavá kniha, která kromě toho, že seznamuje čtenáře s Turingovou osobitou povahou a jeho nesmírně zajímavým, avšak nelehkým životem, nabízí také poměrně srozumitelný výklad jeho klíčových prací "On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem" a "Computing Machinery and Intelligence", a umožňuje tak čtenáři plně pochopit a docenit zásadní význam jeho díla. Velice pěkně je v knize také ukázána úzká spojitost mezi Turingovým smýšlením a jeho životními osudy (tak je tomu zejména v pasážích věnovaných jeho druhému uvedenému článku a obecně jeho úvahám o tom, zda stroje mohou myslet). Jedinou vadou na kráse celé knihy, která ovšem není chybou jejího autora, je naprosto odbytá redakční práce - s takovou koncentrací překlepů a typografických chyb jako v této knize (v průměru snad na každé druhé stránce) jsem se dosud nesetkal. Byla by ale veliká škoda, kdyby se touto skutečností někdo nechal odradit od otevření této knihy a seznámení se s tak pozoruhodnou osobností, jakou Turing zcela nepochybně byl.

-gt-
3. 6. 2008

Vynikajici...

(...) Ano, konečně něco, co není modní pavěda. Škoda, že se někdo nevěnuje přínosu doc.Svobody, bylo by to další drama o škodách, které napáchali komunisté na šanci národa.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy tvůrců titulu

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.

Tento překladatel u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.