Kult mrtvých

Smrt a umírání v revoluci 1848

rok vydání – 2008
Doporučená cena je 298 Kč

Základním tématem této knihy je ritualizace smrti a umírání v revoluci roku 1848. Jde o v českém prostředí nový pohled na revoluční rok 1848. Kult mrtvých byl sofistikovaným prostředkem využití obětí pro cíle revolučního i kontrarevolučního tábora. V kontextu tohoto instrumentu nezemřeli mrtví pro zištné důvody, nýbrž položili život za vlast a budoucnost. Tato teze platí jak pro padlé revolucionáře, tak pro zástupce kontrarevoluce. Násilná smrt obětí směřovala k morálnímu zdůvodnění snah konkrétního tábora. Práce si všímá tohoto jevu v prostředí české, rakouské, resp. vídeňské, německé i židovské společnosti roku 1848. Nejde však o pouhý popis tohoto jevu. Ten by přiblížil kult mrtvých především v jeho národních a místních souvislostech. Ačkoliv se totiž jednalo o kult ověnčený slavnostmi, vzpomínkovými akcemi i pronášenými a posléze uveřejňovanými řečmi, zahalenými do rozdílných národních barev a disponujících různým slovníkem, pod vnějším nacionálním nádechem šlo o shodné akce a přístupy.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788072039708
ISBN 978-80-7203-970-8
Počet stran 264
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 21cm
Vydání 2008 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Názory
čtenářů

Vojtěch Böhm, Praha - Vídeň nehodnoceno
13. 1. 2009

Vřele doporučuji!...

(...) Kniha zasluhuje vysoké ocenění - inovativně aplikuje metodu Mentalitätsgeschichte, v českém prostředí dosud nedostatečně reflektovanou, a důkladné znalosti historiografické a historické na případně vybraný pramenný materiál. Ten by se sice dal rozhojnit o další zajímavé položky (např. básně a projevy S. Kappera či memoáry M. Hartmanna), ty by však na výsledném vyznění práce sotva co změnily. Více takových sympaticky angažovaných prací, a to nejen věnovaných zdánlivě známému 19. století!

Alena Müllerová, nehodnoceno
11. 1. 2009

Zajímavá historie...

(...) Zajímavá kniha, která se dívá na známé události jiným pohledem. Podnětná pro myšlení o jiných událostech, o smrti pro vlast a oběti pro různé ideály. Určitě by stálo za to se podobně podívat na další konflikty v dějinách.

Mgr. Martin Konopásek, Praha nehodnoceno
16. 12. 2008

Mnoho stran o tomtéž...

(...) Vše podstatné je napsáno v záložce, přečtení všech 250 stran nepřináší nic dalšího a jeví se jako zbytečné. Výpovědní hodnota knihy by se snadno dala zhustit do odborné studie. Na knihu je to příliš málo.

Pierre C. Legas, nehodnoceno
4. 9. 2008

argo pořád totéž...

(...) Proč vychází v téže řadě už asi pátá kniha rádoby vědecky se zabývající kultem smrti? Bylo to tady mnohem lépe a mnohem dříve od historiků a spisovatelů především z Francie, takže tohle je jen neumělé objevování Ameriky.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.