Jmenuju se Leon

rok vydání – 2017
Doporučená cena je 348 Kč

Dojemný a strhující příběh rozdělených sourozenců vychází z autorčiných vlastních zkušeností. Na působivosti mu dodává to, že je vyprávěn z pohledu devítiletého Leona, který se málem jako otec láskyplně staral o malého Jakea, a od kterého se musí odloučit. Sám musí zůstat u Maureen, „profesionální pěstounky“, která má sice s výchovou dětí bohaté zkušenosti, je však otázkou, jestli Leonovi může dát pocit, že jí na něm doopravdy záleží. Román Jmenuju se Leon si navzdory bolestivému tématu dokáže čtenáře podmanit – důkazem je i to, že o prvotinu neznámé britské autorky okamžitě projevili zájem nakladatelé mj. z USA, Německa, Francie a Holandska.

  • kniha
Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025722503
ISBN 978-80-257-2250-3
Počet stran 296
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,3cm x 21cm
Vydání 2017 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

4 (1x)

Názory
čtenářů

Zdeňka Adlerová
1. 3. 2018

Kit de Waalová (*1960 v Birminghamu) román …...

(...) Kit de Waalová (*1960 v Birminghamu) román zasadila do začátku 80 let, kdy byly v Británii živé mezirasové problémy, které sama zažila a které pociťuje i Leon. Věnovala se trestnímu a rodinnému právu, působila jako smírčí soudce, sepsala instruktážní brožurky o náhradním rodičovství a adopci. Vedle těchto profesních zkušeností se v jejím románu projevilo i to, že její matka byla profesionální opatrovnice dětí.

Mám ráda příběhy, které mají v sobě jádro skutečnosti a reálné kulisy. Tak jako v knize Potíže s empatií i zde se český čtenář dovídá něco nového o nedávné britské historii. Myslím si, že sociální systém není nikde, bez ohledu na režim a státní zřízení, ideální. Děti žijící v pěstounské péči nebo v dětských domovech to mají těžké všude. I když mají štěstí a kolem nich jsou milující lidé, svá traumata si v sobě nesou stále. A ta mohou ovlivnit jejich jednání i v budoucnosti.

Leon se musí vyrovnat nejen s neschopností matky se o něj postarat, ale také s pro něj ještě větším neštěstím - odloučení od malého bratříčka. A zdá se, že ani hodná Maureen tu pro něj nemusí být navždy. Navíc autorka malého hrdinu neušetřila ani setkání s rasistickými nepokoji. Leon však nepropadá depresi či pasivitě. Naopak. Jedná. Jedna z jeho nejmenších neřestí je však poslouchání cizích rozhovorů. Jednou však "nedoposlechne" a udělá si předčasný závěr. Děj se komplikuje.

Kladem vyprávění je rychlý spád děje a pohled ze strany ze strany dítěte. Dospělému se tak otevírá svět, do kterého často nevidí, ale který by přece jen měl znát a chápat. Líbily se mi také drobné ilustrace v záhlaví každé kapitoly.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné