Hranice lesa

rok vydání – 2019
Doporučená cena je 228 Kč

Vítěz ceny Magnesia Litera 2020 – objev roku - Muž, kterému straka ukradla jméno, tváře mizející v mlze, tajemné tělo za koupelnovou zdí a porouchaný automat na kávu jako příčina námořní katastrofy – ale též neschopnost sdělit svým nejbližším vlastní pocity, dětské křivdy zažrané pod kůží, rozchody visící jako těžký mrak nad letními dny, strach z otevřených dveří a šmátrání po autenticitě protékající mezi prsty. Bukové listí, zvířecí hřbitůvky a hvězdy na konci světa.

Prozaický debut Vratislava Kadlece nabízí sedmnáct povídek, v nichž jako by se potkával Karel Michal a jeho Bubáci pro všední den s texty Jorgeho Luise Borgese. Jednotlivé povídky ohmatávají různé podoby hranic, nejasné prahy v nás i kolem nás a životní mezníky, po jejichž překročení není návratu. Postavy povídek se často ocitají v neveselých situacích, vyprávění však nechybí humor a za slovy tu a tam cítíme poťouchlý úsměšek vypravěče. Humor vyvstává ve chvílích, kdy si uvědomujeme chybu, která nebolí. I práh bolestivosti je ovšem velmi nejasné a proměnlivé povahy.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Bibliografické údaje

EAN 9788025730591
ISBN 978-80-257-3059-1
Počet stran 176
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 15cm x 20cm
Vydání 2019 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

h7o.cz

Petr Nagy: Když si člověk počká. Debutant #1 o Vratislavu Kadlecovi

(...) Vratislav Kadlec není právě typickým literárním debutantem. Tím spíše je třeba jeho překvapivě vyzrálé tvorbě věnovat pozornost. Devětatřicetiletý nakladatelský redaktor a oceňovaný překladatel knih pro děti a mládež na sebe coby spisovatele loni upozornil povídkovou sbírkou Hranice lesa (Argo 2019), která mu vynesla nominaci na jednu z cen Magnesia Litera 2020. Přinášíme jeho profil v rámci nového seriálu o českých debutantech.

magazin.aktualne.cz

Petr A. Bílek: Velké věci v malých příbězích. Povídky Vratislava Kadlece se vyrovnají mistrům

(...)

Povídky bývaly v českém kontextu vnímány jako vedlejší „produkt“, způsob, jak zužitkovat materiál, který nevydal na román. Povídková sbírka Vratislava Kadlece nazvaná Hranice lesa však ukazuje, že krátká povídka může být větším skvostem než rozvleklý román.

magazin.aktualne.cz

Podcast Petra Viziny: Spíš než cibuli mi lidé připomínají česnek, říká Vratislav Kadlec

(...) Sedmnáct povídek tvoří prozaický debut osmatřicetiletého Vratislava Kadlece, který pod názvem Hranice lesa nedávno vydalo nakladatelství Argo.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.