Evropanka

rok vydání – 2023
Doporučená cena je 348 Kč

Spojení hluboké venkovské moudrosti, která už vymírá, a obrazů z ukrajinských dějin viděných zdola.
Román od autora s ukrajinskými i českými kořeny zachycuje tříštivý, mihotavý a nejednoznačný obraz ukrajinské provincie, konkrétně regionu Polesí, ve vzpomínkách staré ženy. Vyprávěčka románu Marie je dcerou ukrajinské venkovanky a českého válečného zajatce. Rodinná kronika (složená ze silných obrazů a vzájemně provázaných příběhů) zpracovává nejen osudy ústřední rodiny, ale také širokou paletu dalších postav a figurek, které dohromady skládají pestrou románovou mozaiku života v (zejména) Volyňské oblasti Ukrajiny od dvacátých let dvacátého století de facto do současnosti. Plátno vyprávění je místy potrhané, popálené a tedy fragmentární, tříští se do menších příběhů osobnějšího rázu, do kterých někdy až brutálně pronikají dramatické „velké“ příběhy východní Evropy. Sugestivní a místy velmi tíživý román má potenciál čtenáře strhnout svou divokostí a bezprostředností.

„Vymítat děs je ženská práce,“ tvrdí Evropanka Alexeje Sevruka v uhrančivém vyprávění o tom nejdůležitějším, totiž o schopnosti přežít a dokonce se radovat, byť třeba na ruinách. V Polesí žijí a umírají Ukrajinci, Židé, Němci, Rusové i Češi ve všednosti katastrof, jako jsou války, či hladomor. Čtenář v mohutném dějovém toku jen lapá po dechu, tu tam snad vzpomene na klasika Issaca Bashevise Singera či na současnou hvězdu Guzelu Jachynu. A nedá se nic dělat, nejsilnějším hlasem současné česky psané literatury je tato kniha mladého ukrajinského autora.
– Jáchym Topol

„Velké dějiny se zde proplétají s osudem jednoho člověka. Není pochyb o tom, že se nacházíme v jedné ze Snyderových „krvavých zemí“ (…) Jedním ze sdělení prózy se stává to, že také vše, co vypravěčka snese takříkajíc na jednu hromadu, je součástí (středo)evropské identity, součástí substrátu, z něhož se rodí.“
– Jan M. Heller

„Nejsilnější hlas současné česky psané literatury!“ Jáchym Topo

Bibliografické údaje

EAN 9788025742303
ISBN 978-80-257-4230-3
Počet stran 256
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,7cm x 20,5cm
Vydání 2023 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (4x)

Recenze v médiích

advojka.cz

Ukrajinská balada

(...) V románovém debutu Evropanka se kyjevský rodák Alexej Sevruk snaží prostřednictvím vyprávění své babičky vyrovnat se svou národní identitou. Široce pojatý rodinný příběh, konfrontovaný s velkými dějinami, vybočuje ze schematických zkratek a nutí přemýšlet nad smyslem evropanství.

databazeknih.cz

Recenze

(...) Evropanka, kniha, ke které jsem si chvíli hledala cestu. Evropanka, kniha, kterou jsem několikrát musela odložit, protože to na mě bylo moc. Evropanka, kniha, která mě bolela, šokovala, ale také mi rozšířila obzory.

www.idnes.cz

Recenze 90%: Marně doufají, že se z Evropanky místo bonbonů posypou dolary

(...) Tahle vynikající specifická rodinná kronika, zalidnění spoustou figurek od hrdinů po udavače, je svědectvím o naději, víře a ženské síle. „Vymítat děs je ženská práce,“ vysvětluje Marie. A na jiném místě dodává: „Trpěli jsme – a co?“ O tom, že Ukrajina bude trpět dál kvůli Putinově válce, už vyprávět nemůže.  

litomericky.denik.cz

Zvažoval, zda jít bojovat. Zůstal v Litoměřicích a vydal knihu o Ukrajině

(...) Nejsilnější hlas současné česky psané literatury! S takovým dobrozdáním doprovodila na svět žijící legenda české literatury Jáchym Topol první román čtyřicátníka Alexeje Sevruka z Litoměřic. Titul s názvem Evropanka zachycuje na pozadí historek pobožné hrdinky Marie pohnuté dění na Ukrajině v celém 20. století. Postavu vypravěčky inspirovala Sevrukova vlastní babička.

iliteratura.cz

Prostá žena ve víru dějin

(...) Román zobrazující tragický průběh 20. století na ukrajinském venkově neoplývá dějovými zvraty, přesto čtenáře přiměje nepřestat v četbě až do samého konce.

Názory
čtenářů

databazeknih.cz - SlamLenka
12. 1. 2024

Kdy jste naposledy...

(...) Kdy jste naposledy brečeli u knihy? A kdy se vám to povedlo hned na samém jejím začátku, dříve, než jste se pořádně ponořili do podstaty příběhu? Mně docela nedávno Evropanku jsem rozečetla v rychlíku do Prahy a můžu vám říct, že se na mě otočilo hned několik lidí. Evidentně jsem štkala tak, že to nešlo ani přes hluk železnice přeslechnout. To vše kvůli neskutečně sugestivně popsané porážce prasete, v níž jsem si nemohla pomoct, abych s ním necítila. Troufnu si tvrdit, že s tím nesouvisely moje osobní zkušenosti z porážek, které jsem vídala jako dítě, ani to, že dnes (i kvůli těm traumatům z dětství) maso vůbec nejím. Ostatně to není ani nějak krvavě vylíčené, naopak je to spíš hrozně citlivě podané. Alexej Sevruk mě prostě zvládl rozbrečet tím stylem vyprávění, který se mi zažral pod kůži. Každý z nás někdy naslouchal monologu někoho staršího, kdo vypráví o tom, jak se žilo tehdy na vesnici – takové ty dlouhé a roztříštěné samomluvy, které jsou fascinující tíhou zkušenosti, ale také hutné a časem velmi náročné na posluchačovu pozornost, pokud se tedy nechce dostat do role pasivního přikyvovače, který ve skutečnosti vypravování ani nevnímá. A právě tak k vám ze stránek Evropanky promlouvá Marie. Právě pro onu hutnost to není úplně snadné čtení, navíc se Marie hned několikrát vrací k tíživým prožitkům osobním, rodinným i jiných osob z Polesí. A jak tísnivý dokáže být pohled do skutečné ukrajinské historie a do života staré ženy, která opustí svou vlast, to si snad dnes každý umí představit. Ne nadarmo má navíc román podtitul Historky z Polesí – Marie totiž opakovaně vykládá i o osudech řady vedlejších postav, takže se člověk musí plně koncentrovat, aby s jejím povídáním udržel krok. Román jsem si musela dávkovat, ale stále ve mně rezonuje a doporučuji ho, obzvlášť pokud máte rádi neobvyklé vypravěčské podání.

databazeknih.cz - eva3992
12. 1. 2024

Příběh Marie...

(...) Příběh Marie, která je dcerou ukrajinské venkovanky a českého válečného zajatce. Vypráví nám svůj životní příběh a vezme nás s sebou na Ukrajinu, do regionu Polesí. Nahlédneme, jaký tu byl život od dvacátých let dvacátého století až téměř po současnost. Když otevřete tuto knihu, vyvalí se na vás proud slov a už vás nepustí. Je to skutečně tak, jako když někdo vypráví, občas potřebuje něco doplnit tady i tam, poznáváte různé souvislosti, občas je potřeba se vrátit a něco upřesnit, připomenout Při čtení máte pocit, že jste se opravdu potkali s ukrajinskou babičku, která vám u čaje povídá o svém životě. U knížky se nebudete nudit, je tu tolik informací, že máte stále nad čím přemýšlet. Je znát, že nám toho autor potřeboval hodně říct. Příběh mě vtáhnul natolik, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Je to příběh o hledání sebe sama. Kam patříš, kdo je tvoje rodina, tví předkové, tvoje národnost, tvoje země. Nebylo to však lehké čtení, vzhledem k historii Ukrajiny. Jsou tu popsány války i hladomor a některé hrůzy nejsou nic pro slabé povahy. Co jsem si však moc užívala je, jak byl popsán život před téměř sto lety, život na venkově, v odlehlých oblastech. Různé zvyky, léčitelství, sousedské vztahy, soběstačnost a podobně. V knize najdete spoustu krásných, moudrých a pravdivých myšlenek, u kterých se zastavíte a zamyslíte. Někdy se pousmějete, jindy vám bude do pláče. Při čtení jsem si zároveň dohledávala, kde se zrovna nacházíme. Díky skutečným městům a místům jsem putovala spolu s hlavními hrdiny, alespoň tedy prstem po mapě. Je to smutný příběh, je v něm však i určitá naděje. Obyvatelé Ukrajiny si za svou historii prošli nepředstavitelnými útrapami a já věřím, že zvládnou i tu současnou situaci.

Ondřej Pár
12. 1. 2024

Dočetl jsem Evropanku...

(...) Dočetl jsem Evropanku od Alexeje Sevruka (už teda před časem, ale nějak jsem to sem nestihl napsat, ačkoli vás to všechny zajímá). Je to napínavé, smutné a hořké i sladké, člověk se dozví spoustu zajímavých věcí o Ukrajině a vlastně i o Češích a úplně chápu proč to Jáchym Topol tak chválí, já to taky chválím.

Petr Jan Vinš, teolog a překladatel
12. 1. 2024

Knihy roku Deníku...

(...) Knihy roku Deníku N: Mimořádně originální pohled česko-ukrajinského autora, který optikou rodinné autobiografie přibližuje život na ukrajinském venkově se vší jeho ambiguitou. Velmi silné autentické svědectví a pohled na Ukrajinu, který velmi vhodně a nutně doplňuje dnešní - i vzhledem ke geopolitickému dění - zploštělé a paušální vidění této země.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.