Dítě Boží

rok vydání – 2009
Doporučená cena je 258 Kč

Hlavním protagonistou románu je Lester Ballard, vrah a nekrofil, kterého společnost vyloučila ze svého středu a který žije v podzemním labyrintu jeskyní se svými trofejemi - plyšáky, které si vystřílel na poutích, a s rozkládajícími se mrtvolami svých obětí. V první části sledujeme Lesterovu postupnou a nevratnou proměnu v outsidera, vyvrhele a "účastného" pozorovatele, který se stává postrachem Frog Mountain. Druhá část se soustřeďuje na změnu ještě zdánlivě neškodného voyeura v šíleného vraha. Lester Ballard má však přesto s ostatními lidmi něco společného -nezměrnou touhu po lásce, kterou však není schopen získat a naplnit běžným způsobem. Přes všechnu hrůznost Lesterova počínání si čtenář uvědomuje, že k němu není schopen cítit pouze antipatie. Dítě Boží vychází ze skutečného případu, ke kterému došlo v Tennessee. Je zde však také všudypřítomný mýtus, posílený alegorickými prvky díla. Přestože román líčí proces postupného odcizení a totální ztrátu morálních hodnot, nutí současně čtenáře, aby hledal vysvětlení daného stavu, a to zdaleka nejen Ballardových činů. Koneckonců, Lester Ballard je jedním z nás, "dítě Boží, jako vy nebo já".

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025702161
ISBN 978-80-257-0216-1
Počet stran 182
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 12cm x 20cm
Vydání 2009 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

4 (5x)

Související
akce

12Prosinec
Večer s dílem Cormaca McCarthyho a jeho překladateli
Čítárna Unijazz, Husitská 22, Praha 3
Všechny události

Názory
čtenářů

Karla Opitz
2. 3. 2019

Po této knize...

(...) Po této knize jsem v knihovně šáhla náhodou, aniž bych věděla její děj. Přiznávám se, že po přečtení anotace se mi do čtení moc nechtělo, ale na druhou stranu jsem byla zvědavá, jak se s tak šokujícím tématem McCarthy vypořádal, i vzhledem k jeho ostatním románům, které se mi opravdu líbily. Dítě Boží je románem o hrůzných věcech, je to příběh mrazivý a vyžaduje asi i jistou dávku otrlosti, ale nelze mu upřít působivost a jako vždy svébytný a úsporný McCarthyho jazyk.

Virgitt
27. 3. 2013

Drsné...

(...) Autor je světový, toto je první dílko, kt. bych raději nečetla, nevím, co mi má přinést, nekrofil a vrah, brrr, je to drsné, ale zase udělala jsem si průřez českou literaturou, a než číst ty slátaniny, co u nás leckdo vydává, toto je alespoň dílko Pana Autora. Nicméně, čím dřív na ni zapomenu, tím lépe.

Mikel Ondřej
2. 1. 2013

child of god...

(...) Cormac McCarthy nám naturalisticky ukazuje, že stav mysli a chování člověka je ve skutečnosti determinováno prostředím a lidmi, kteří na něho během jeho bytí-jsoucna pozitivně nebo i negativně působí svou životní empirií. V podstatě nám autor ukazuje, že člověk má ve své podstatě živočišnou povahu, a že vše je - jednoduše řečeno - otázkou výchovy a prostředí, ve kterém vyrůstá. Jinými slovy můžeme toto originální a pozoruhodné dílo chápat tak, že schopnost odlišovat dobro od zla získáváme výchovou, reflexí, svědomím, křesťanskou morálkou seslanou Bohem jako dar člověku, aby jednal ve jménu lásky, pokory a šířil dobro. Člověk se sice může narodit s psychickými poruchami a postižením, ale pokud je vychováván v duchu etiky a společensky žádoucího jednání, můžou se tyto nedostatky zmírnit. Pokud je ovšem psychicky nevyrovnaný nebo neurotický vyděděný člověk neustále pod vlivem hříchu nehostinného prostředí a strádá na světě sám, nenachází dobro a plodí zlo.

Ilona
28. 10. 2012

Boží McCarthy...

(...) C.M. ve své knize posouvá hranice nelidskosti. Jako vždy mě několikrát vyrazil dech. Příběh vraha-Lestera Ballarda graduje až mi bylo líto, že je konec.

Ed Scapa
10. 7. 2012

Boží „Dítě boží“...

(...) No co dodat...prostě Cormac McCarthy. Jeho knihy snad můžou zkazit jen špatné překlady:-)

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné