Cestou špendlíků nebo jehel

rok vydání – 2021
Doporučená cena je 248 Kč

Manželský pár, Bohumil a Bohumila, se společně s mentálně postiženým synem přestěhuje z Prahy do malé vesnice v pohraničí, aby vyřešil svou manželskou krizi. V horkém létě se pokoušejí zapadnout mezi místní, drobná nedorozumění přisuzují nejprve své odlišnosti a neschopnosti pochopit venkovské prostředí. Avšak malých i velkých lží, podivných náhod a nepříjemných incidentů přibývá a pocit ohrožení sílí. Tušení, že jejich chalupu na dně rokle každou noc obchází velké zvíře, podivně koresponduje se záhadnými letáky s pohádkou o vlkovi, které nacházejí v místní nálevně. Jedné noci se Bohumil a Bohumila vracejí do prázdné chalupy – kluk zmizel.
Podivné události vyvrcholí třetí den po chlapcově zmizení, kdy se před chalupou manželů shromáždí všichni vesničané ve slavnostních úborech. Převrátila se bizarní hra místních vidláků v jakousi zvrácenou podobu moderního folkloru? Jde jim o život? A co se stalo s klukem? Vesnický román, který chcete číst v bezpečí města.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Bibliografické údaje

EAN 9788025734155
ISBN 978-80-257-3415-5
Počet stran 248
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,8cm x 20,7cm
Vydání 2021 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (5x)

Autorka Zuzana Říhová představuje knihu.

Recenze v médiích

magazin.aktualne.cz

Petr Fischer: Lidé jako vlci. V románu krouží ve smečkách, aby si pochutnali na nejslabších

(...) Málokterá pohádka se dočkala tolika variací jako ta o Červené karkulce. Příběh o ztrátě nevinnosti, včetně té erotické, o prozření z naivity a poučení o světě, kde společnými silami vládnou násilí a láska, láká možností zas a znovu vstupovat do tajemství lidské psychiky a tisíciletého souboje mezi zvířecím a lidským.

vltava.rozhlas.cz

Žiju život v literatuře. To je to nejlepší, co se mi mohlo stát, říká bohemistka a spisovatelka Zuzana Říhová

(...) Odborné texty nemusí být suché a nezáživné čtení, když vzniknou na základě erudice v kombinaci s bohatou imaginací. Bohemistka Zuzana Říhová si to vyzkoušela na vlastní kůži: vědecké studie čte, píše, a píše taky prózu. O své nejnovější knize Cestou špendlíků nebo jehel mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou. Řeč ale přišla i na Oxford, oblíbené básníky a spisovatelku Miladu Součkovou, která je teď centrem jejího bádání.

magazin.aktualne.cz

Zuzana Říhová a Petr Vizina: Dítě, manžel, práce, zkrátka rozehraný život. Ale ne ideálně

(...) Pětačtyřicátníci už si nevyberou jiné dítě, jiného manžela nebo jinou práci. Jejich život je rozehraný, ale mají pocit, že ne ideálně," přibližuje spisovatelka a literární vědkyně Zuzana Říhová hlavní postavy svého románu Cestou špendlíků nebo jehel, který nedávno vydalo Argo. Jde o manželský pár pražských intelektuálů Bohumily a Bohumila, kteří s handicapovaným synem přesídlili do zapadlé pohraniční vsi.

Názory
čtenářů

Tomáš
4. 7. 2021

Úžasná práce s...

(...) Úžasná práce s jazykem. Nevýslovně depresivní atmosféra. Zlo a krutost, o nichž od začátku tušíte, že musí zvítězit. No place for happy ending.

Anonym
28. 5. 2021

Super!...

(...) Super!

Martin
21. 5. 2021

Tohle mě vážně...

(...) Tohle mě vážně dostalo. Skvěle napsaný!

Lenka
17. 5. 2021

Skvěle napsáno, úžasná...

(...) Skvěle napsáno, úžasná práce s jazykem!

Anonym
14. 5. 2021

Dobře napsaná a...

(...) Dobře napsaná a čtivá hra na vlka.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné

Další knihy od tohoto autora

Tento autor u nás momentálně nevydává žádnou jinou knihu.