Ceny – mzdy – peníze

Ekonomické myšlení ve středověkých a raně novověkých městech

rok vydání – 2023
Doporučená cena je 398 Kč

Kolektivní monografie si klade za cíl zachytit a vyložit nejrůznější aspekty ekonomického myšlení ve středověku a v raném novověku. Ceny a mzdy, resp. způsoby nakládání s penězi ve středověké a raně novověké společnosti nabízejí jednu z možností, jak proniknout k samotné podstatě ekonomického uvažování předmoderního člověka, který byl nucen klást na materiální aspekty života mnohem větší důraz než člověk moderní. Kniha v tomto ohledu odráží interdisciplinární pohledy na danou problematiku očima historiků, stavebních historiků a archeologů. Jednotliví autoři se zde věnují dějinám pražského Ungeltu, ekonomickým aspektům života sedláků v okolí Chebu v 15. století, způsobům kontroly městského hospodaření, poptávce po penězích mezi katolickými emigranty z husitských Čech ve 20. a 30. letech 15. století, židovským půjčkám ve Znojmě, zlatým a stříbrným mincovním ražbám či funkci luxusních výrobků, doložených archeologickými nálezy, v městském hospodaření.

Bibliografické údaje

EAN 9788025740620
ISBN 978-80-257-4062-0
Počet stran 368
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 14,6cm x 20,4cm
Vydání 2023 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Recenze v médiích

iliteratura.cz

Na pomezí medievistiky, ekonomie a numismatiky

(...) Středověký a raně novověký člověk myslel ekonomicky v mnoha hledech jinak než ten současný, čtenář ale i tak v deseti studiích nalezne řadu věcí, které mu budou povědomé i dnes. Z  hodin dějepisu, lidových písní, historických románů, ale třeba i stále populárních filmových a televizních pohádek si většina lidí vágně vybaví, že se v dobách minulých platilo groši, dukáty a zlatými, za něž se daly pořídit věrtele obilí, lokty sukna nebo tucty vajec. Podrobnější představu o cenových poměrech, které se nadto často měnily v závislosti na (ne)úrodě, morové epidemii či válce, má jen poměrně úzká skupina odborníků.

kultura21.cz

Jak peníze vládly světem

(...) Také hospodářské dějiny se konečně dostávají na výsluní v historickém bádání, i když stěží dosáhnou stejné čtenářské přitažlivosti jako osudy bohatých a mocných, kteří přitahovali pozornost svými osobními libůstkami i vahou politického vlivu. Hospodářské dějiny jsou totiž řekněme „bezdějové“, i když mohou ukazovat, jak se žilo nejrůznějším vrstvám obyvatelstva. V případě nové knihy CENY – MZDY – PENÍZE se jedná o poměry ve středověkých a raně novověkých městech.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné