Bezcitnost

rok vydání – 2019
Doporučená cena je 248 Kč

Kniha Bezcitnost je věnována mámě, sestře, dcerám, našim babičkám, tetičkám a přítelkyním. Směle si ji však mohou přečíst i muži. Máme-li v případě prozaického debutu Martyny Bundy hovořit o ženské literatuře, jde o literaturu syrovou, nesnivou, nemagickou, neupravenou, drsnou, pravdivou a namnoze lidskou. Jde o lakonicky úsečný text, v němž není ani slovo navíc. Autorčin debut lze přirovnat k tematice knih Olgy Tokarczukové, chybí mu však jakýkoli mysticismus. Charakterizuje ho především střet starých vesnických pořádků s městským světem, stejně jako druhé světové války s poválečnou dobou v podobě nového lidového Polska. Kniha pojednává o životě stárnoucí Rozely a jejích tří dcer – Gerty, Trudy a Ildy; každá z nich trpí jistým druhem „bezcitnosti“ a každá z nich má také určitou vnitřní stopku, která hranice oné bezcitnosti reguluje. Bezcitnost není jen dobře napsaná sága o ženách z oblasti Kašub. Je to příběh o těžkých poválečných časech, o venkovských tradicích a rituálech, o nalezení svého místa ve světě, o budování vlastní identity a konečně o štěstí.

Dechberoucí ženská sága z poválečného Polska.



Vydání knihy podpořil Polský knižní institut.

  • kniha

Bibliografické údaje

EAN 9788025729021
ISBN 978-80-257-2902-1
Počet stran 272
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 13,5cm x 20,6cm
Vydání 2019 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Celkové hodnocení

5 (2x)

Recenze v médiích

iLiteratura

Míša Ditrichová: Citlivá sága o bezcitnosti

(...) Polská spisovatelka a novinářka Martyna Bunda se narodila v roce 1975 v Gdaňsku a sama sebe označuje za Kašubku. Není tedy náhodou, že na Kašubsku se odehrává i děj její knihy.

Názory
čtenářů

knihkupec z Ruzyně
20. 3. 2020

Severopolská rodinná sága....

(...) Severopolská rodinná sága. Hlavními hrdinkami jsou zde matka (vdova) a její tři dcery. Každá z hrdinek je jiná, ať už povahou, vzhledem, či způsobem života, společná jim je však četnost utržených životních ran v důsledku dramatického vývoje nedávné historie Polska a snad i jisté komplikovanosti polského národa jako takového, které jim jsou v příběhu udíleny především prostřednictvím mužů. Ty ostatně autorka dílem vážně, dílem humorně, popisuje tak trochu jako pitomce. Vliv mužů na ženy a žen na muže na pozadí dramatického vývoje státu je vlastně hlavním motivem knihy. Text plyne hladce, bez zbytečných slov, je členěn na krátké kapitoly nahlížející vždy na některou ze čtyř hrdinek. Některé kapitoly jsou drásavě naturalistické, některé vtipné. Nikoliv stylem, ale určitým druhem syrovosti připomíná Pískový vrch Joanny Batorové. Rozhodně doporučuji

Ivana Vařáková
20. 3. 2020

Kniha jako stvořená...

(...) Kniha jako stvořená na sychravé podzimní večery - pro ženy, o ženách a nejen o nich a pro ně. Podmanivý příběh tří sester a jejich matky se hlavně odehrává po válce, ale matka vzpomíná i na neradostný život během války.Všechny jsou propojeny určitým způsobem, navzdory rozdílům v charakterech, jsou si navzájem blízcí. Navzájem se podporují, ale mají také své vlastní názory na život a okolní svět.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné