Atlasova vzpoura

rok vydání – 2014
Doporučená cena je 998 Kč

Rozsáhlý, vlivný a kontroverzní román Ayn Randové vyšel poprvé v roce 1957 a dodneška je její nejproslulejší a nejprodávanější knihou. Randová se věnovala především filosofii, vypracovala vlastní směr zvaný objektivismus. K němu patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Ve svém románu využívá postupů science-fiction, detektivky i milostné romance. Děj tohoto díla je zasazen do dystopické budoucnosti Spojených států, v které se prosazují socialistické tendence, regulace a daně. Ústřední premisu knihy metaforicky vyjadřuje název: co se stane, když se Atlas, který na svých ramenou nese svět, rozhněvá a svět z ramen shodí? Co se stane, když tvůrčí mozky – vůdčí byznysmeni, vědci, vynálezci, umělci... –, kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat? Tento motiv demonstruje, že když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti.

Ayn Randová (1905-1982) se narodila jako Alisa Zinovjevna Rosenbaumová v Rusku. Studovala v Petrohradě, jejím oborem byla historie. V SSSR jí vyšla i její první kniha, biografie slavné herečky polského původu jménem Pola Negri. V roce 1926 přesídlila do USA. V roce 1931 získala díky sňatku s hollywoodským hercem americké občanství, ve 40. letech se začala politicky angažovat. Roku 1943 vydala knihu The Fountainhead, ve které románové i romantické prvky mísí s politicko-filozofickým poselstvím. Kniha jí přinesla celosvětový úspěch a množství oddaných příznivců, v roce 1949 vznikl film z Garym Cooperem v hlavní roli. Za její opus magnum se považuje Atlas Shrugged z roku 1957. Vliv této knihy daleko přesáhl hranice literatury.

Překlad

Bibliografické údaje

EAN 9788025712979
ISBN 978-80-7363-604-3
Počet stran 1112
Jazyk česky
Vazba vázaná
Produkt kniha
Rozměry 16,5cm x 23,5cm
Vydání 2014 (1. vydání)
Nakladatel Dokořán, Argo

Celkové hodnocení

4,5 (6x)

Názory
čtenářů

Juchelka Radim
17. 1. 2016

Slib Johna Galta...

(...) Slib Johna Galta:
"PŘÍSAHÁM NA SVŮJ ŽIVOT A SVOU LÁSKU K NĚMU, ŽE NEBUDU NIKDY ŽÍT PRO DRUHÉ, ANI ŽÁDAT, ABY ONI ŽILI PRO MNE"
Zavrženíhodný vrchol sobectví a arogance nebo nejúčinnější cesta, jak být co nejvíce užitečný pro sebe i druhé??? "Kdo je John Galt?" ;o)?

Tomáš Havetta
1. 3. 2015

Obrana jedince...

(...) Tato kniha je náročná na čtení a chce čas. Dějové pasáže se střídají s filozofickými úvahami a pokud je chcete vstřebat a pokusit se je pochopit, potřebujete čas. Děj sám o sobě je prvoplánový, ale některé části jsou popsané výborně (např. vznik podmínek pro nehodu v tunelu). U jiných si připadáte jako při čtení červené knihovny (příchod Dagny do údolí). Ale stěžejní u tohoto románu je jeho snaha o vysvětlení filozofických úvah na obranu individuální osobnosti, která chce od společnosti jen jedno, ať ji nechá žít a dělat si svou práci.

Nejvíc mne ale jako člověka, co se narodil pár let po vydání románu udivilo, jak přesně popisuje postup degenerace kolektivistické společnosti (zřejmě i po emigraci udržovala styky s lidmi ze SSSR). Mohl jsem srovnávat s vlastními zkušenostmi z druhé poloviny 80-tých let. A samozřejmě z reality kterou zažíváme v posledních letech, kdy opět nabírá na moci snaha o kolektivní rozhodování a spravedlivé přerozdělení bohatství společnosti. A kdy se vůdci státu zaštiťují blahem lidu a problémy řeší "směrnicemi". A ze slova "podnikatel" se stala nadávka.

Kniha je výborným zdrojem argumentů pro ty, co mají plné zuby tvrzení, že bohatství lze dosáhnout jen díky dobrým kontaktům a známostem. A pro ty, co nemají pocit, že je jejich povinností být solidární se všemi kolem.

Vyskočil Jan
18. 11. 2014

Nepochopený román...

(...) Této knize velká část čtenářů porozumí jen z části nebo vůbec. Málokdo si například povšimne, že někteří z hrdinů románu neváhají pro své bližní riskovat vlastní životy, snad že v této věci otevřeně připouštějí sebezájem (citový nebo materiální). Pirát Ragnar Danneskjold riskuje svou loď, aby vyvlastnil socialistické vlády a obohatil kapitalistickou elitu, která má znovu-vystavět svět z ruin, do kterých směřuje. Dagny nebo Hank riskují svůj život pro svou lásku a přítele. Protože však to dělají zcela explicitně, nijak se netají svými důvody, většina recenzentů bude tvrdit, že autorka obhajuje čiré sobectví a sociopatické jednání. Podobně tomu bude s dalšími pasážemi, například s tou, kde jedna z postav tvrdí, že měřítkem člověka je jeho schopnost vydělávat peníze. Pochopitelně tomu tak je, jelikož postava má na mysli vydělávat peníze poctivě, přičemž jedinou alternativou je uctívat schopnost peníze NEvydělat. A přesto většina z nás bude mít pocit, že jaksi nevydělávat je lepší než vydělávat, byť bychom na důslednou aplikaci podobné etiky zašli hlady.

Kinkor Jiří
31. 10. 2014

Člověk jaký by měl být a mohl být...

(...) V těchto dnech vychází v českém překladu slavný román Ayn Randové Atlasova vzpoura (Atlas Shrugged). Román je mistrovským literárním dílem. Je strhujícím příběhem o tom, co se stane se světem, když ti nejschopnější tvůrci, vynálezci, vědci, podnikatelé, intelektuálové a všichni, kdo posouvají náš svět kupředu, odmítnou dál ohýbat svá záda pod nesnesitelnou tíhou nesmyslných státních regulací a odmítnou se podřídit morálce sebeobětování, která ovládá a ničí naše životy.

Román vychází v českém překladu 57 let poté, co poprvé vyšel v americkém originále (Atlas Shrugged), v roce 1957. Byl přeložen do více než 20 jazyků. V Americe se ho prodalo téměř 8,5 miliónů a v posledních letech jsou prodeje podstatně vyšší (stovky tisíc) než v době prvního vydání. To je určitě zajímavé ale nikoli překvapivé. Za prezidentů Bushe a Obamy dosáhly státní regulace a veřejné výdaje rekordních rozměrů v poválečné historii USA. Mnozí Američané jsou rozhořčeni nad neustále rostoucím vměšováním státu do svých životů, sledují, jak se země stále více vzdaluje svobodě a svým původním ideálům. Hledají odpovědi na otázku, co se s Amerikou děje. Atlasova vzpoura jim je dává.

Chceme-li vidět obraz našeho světa, nemusíme číst romány, stačí nám rozhlédnout se kolem sebe, podívat se na televizi nebo číst noviny. To ale není úkolem umění a krásné literatury. Ayn Randová nám nenabízí zrcadlo reality, ani science-fiction, ani utopii. Ukazuje nám člověka a svět jaký by mohl být a měl být. Je v našich silách svět změnit. Stačí k tomu jediná věc: přemýšlet. Román Atlasova vzpoura zpochybňuje základní myšlenky 2,000 let staré křesťansko-židovské tradice, které převládly a významně ovlivnily dějiny naší civilizace.

Kinkor Jiří
31. 10. 2014

Kdo je Ayn Randová?...

(...) Současný stav světa je odrazem vlivu převládajících idejí: idejí náboženství, sebeobětování a kolektivismu. Aktuálním ztělesněním těchto idejí je hrozivý trend islamizace Evropy, environmentalismus a Evropská unie. Spojené státy na tom nejsou o mnoho lépe. Intelektuální bankrot naší kultury se nejlépe odráží ve všeobecně uznávaných tvrzeních, že nikdo není majitelem pravdy, nikoho nemáme morálně hodnotit, dobro a zlo je věcí subjektivního názoru, svět není černobílý. Ayn Randová ukázala, že do tohoto stavu přivedla lidstvo filozofie - a jen filozofie je může vyvést ven. Filozofie Ayn Randové má sílu zvrátit směřování lidstva k novému středověku a barbarství

Kdo je vlastně Ayn Randová? Americká spisovatelka a filozofka (1905-1982), narozená v Rusku, odkud v roce 1926 emigrovala do USA. Do vědomí miliónů lidí v Americe a na celém světě se zapsala prostřednictvím hrdinů svých slavných románů. V češtině před 14 lety vyšel i její druhý nejznámější román Zdroj (The Fountainhead). Nesmírné filozofické hloubky, pronikavé průzračnosti a vyhraněnosti, s níž líčí charaktery svých postav, mohla Randová docílit jen díky tomu, že svou životní filozofii nechovala jako neanalyzovaný pocit nebo vágní vizi, nýbrž jako explicitně formulovaný a hierarchicky strukturovaný myšlenkový systém. Posledních 20 let svého života věnovala prezentaci a šíření své filozofie v řadě knih a článků. Svou filozofii nazvala Objektivismus.

S myšlenkovým odkazem Ayn Randové seznamuje české čtenáře internetová stránka www.aynrand.cz , která, mimo jiné, nabízí ucelené systematické pojednání její filozofie v knize Objektivismus: Filozofie Ayn Randové, kterou napsal Leonard Peikoff, filozof a přední znalec Objektivismu.

lacertacz
21. 10. 2014

Klasika vs. nesmyslná cena...

(...) Klasický text široce rozkročený mezi sci-fi, utopii a společensko-filozofickou prózu. Nepochopitelně u nás vychází za úděsné peníze - paperback i e-kniha stojí na Amazonu 7-8 dolarů, tady čtyřnásobek. Zřejmě tištěné zlatem? Úlet roku.

Přečteno jedním dechem?

Tisíce nerozhodných čtenářů bezradně bloudí mezi tituly. Nechte jim tu recenzi a nenechte je zoufat.

Nepovinné
Nepovinné