Knihohraní: Den s knihami (nejen) z nakladatelství Argo

jak se dela film

Pokud nevíte, co s volnou sobotou, přijďte s dětmi 4. března 2023 do Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze. Dozvíte se třeba to, jak nakreslit komiks, v čem je naše tělo záludné, proč bychom měli chránit přírodu a jak se dělají filmy. V rámci pestrého programu na vás bude čekat spousta zábavných workshopů pro všechny malé čtenáře a setkání s českými autorkami (Petra Braunová, Barbora Klárová, Kateřina Čupová, Klára Smolíková, Tereza Czesany Dvořáková) a nebudou chybět ani autoři komiksu Odvaha je volba, který přibližuje skautské dějiny. Z Litvy dorazí Jurga Vilė, autorka bestsellerového komiksu Sibiřské haiku. Vystoupí i divadelní spolek Ty-já-tr.

Celodenní program začíná od 10:00.

Na místě budou za zvýhodněnou cenu k zakoupení dětské knihy (nejen) přítomných autorů.

Záludnosti těla

 

10:00–10:50 Pronikni do bublin s Klárou Smolíkovou

Spisovatelka, komiksová scenáristka a lektorka Klára Smolíková tě provede světem komiksových bublin. Jsou komiksy jenom o superhrdinech? Vymyslíš si vlastní postavu? Co by tak mohla říkat? A co by měla mít, aby mohla skákat, létat nebo kouzlit?

11:00–11:50 Odkryj záludnosti těla

Víš, proč tě něco brní a co se děje, když škytáš? A jak to, že táta chrápe a v zimě se ti dělá husí kůže? Toho, že se naše tělo občas chová takhle záludně, si začne všímat i holčička Pěva v knize Záludnosti těla. Spolu s oceňovanou autorkou Barborou Klárovou a kreslířkou Kristýnou Plíhalovou některé tyto záludnosti odkryjeme i díky výtvarným aktivitám.

12:00–12:50 Jak funguje spolupráce scenáristy a kreslíře?

Petru Braunovou můžete znát jako autorku mnoha knih pro děti a mládež. Mimo jiné píše scénáře ke komiksům o různých městech v České republice, podle kterých se komiksy kreslí. Jak taková spolupráce autora a kreslíře vypadá? Budeš si to moct vyzkoušet! Na základě instrukcí si nakreslíš vlastní kousky komiksu a doplníš texty do bublin. Kupříkladu… Co by asi tak mohli říkat apoštolové na pražském orloji, kdyby mohli mluvit?

hrnecku

12:30–13:20 Knihoborec obecný aneb Kde je ta knížka?

Interaktivní divadelní představení pro 1. stupeň ZŠ spolku Ty-já-tr.

Nemůžete doma najít vaši oblíbenou knížku? Ne?! A ještě včera byla na svém místě v knihovně! Noční stolek, pod polštářem, na stole, v šuplíku…. Zkrátka nikde není. Tak to u vás doma určitě žijí knihoborci obecní. Moc rádi čtou, knížky nežerou (tím se zásadně liší od svých příbuzných lichožroutů), ale shromažďují si je do batůžků, mění za další zajímavé kousky a čtou a čtou a čtou…

14:00–15:50 Nauč se kreslit komiks s Kateřinou Čupovou

Chceš se naučit kreslit komiks? Teď máš možnost. Kateřina Čupová, animátorka, kreslířka a autorka komiksů R. U. R. (Zlatá stuha za nejlepší dětský komiks) a Hrnečku, vař! (Cena Muriel za nejlepší dětský komiks), všechny malé komiksové nadšence pozve do své dílny a dá jim několik tipů, jak si vytvořit vlastní komiksový strip. Vlastní psací a kreslicí potřeby vítány.

14:30–15:20 Zelená (se) Země: hravé aktivity pro děti o přírodě a ekologii

Jak vypadá naše planeta a kdo všechno ji obývá? Vyznáš se ve zvířatech a rostlinách? Umíš třídit odpad? A proč bychom měli přírodu chránit?

V tomto bloku čeká na děti dílna věnovaná přírodě a ekologii. Aktivity se volně inspirují komiksovou knížkou Zelená (se) Země dvojice norských autorů Oleho Mathismoena a Jenny Jordahlové. Na celkem čtyřech stanovištích se vypravíme na fascinující cestu do deštného pralesa, průmyslového města i pod mořskou hladinu, dozvíme se spoustu zajímavostí o zvířatech i rostlinách a ukážeme si, co pro přírodu a životní prostředí může udělat každý z nás.

VILE_sibirske.haiku_EP

15:30–16:20 Jak vznikl film aneb Lunapark filmových vynálezů 

Víš, jak vznikl film? A taky proč? Přijď se podívat na představení knihy pro děti Jak vznikl film. Následovat bude interaktivní workshop lektorů z Free Cinema, kde se děti naučí rozpohybovat obrázky pomocí předchůdců filmových kamer a promítaček.

16:00–16:50 Výprava na dalekou Sibiř s Jurgou Vilė

Jednoho brzkého červnového rána roku 1941 vyvlečou neurvalí vojáci Rudé armády malého litevského chlapce Algiska, jeho rodiče a sestru z postelí a nařídí jim, aby se do deseti minut sbalili na cestu. Tak litevská rodina nedobrovolně, v přeplněném vlaku odjíždí na Sibiř. Proč museli do vyhnanství? Čím se provinili? Kde ta Sibiř vůbec je?

Komiks Sibiřské haiku dětem pomáhá přiblížit realitu války, a to nejen druhé světové, ale třeba i té, která v současnosti probíhá ne tak daleko od našich hranic. Litevská spisovatelka Jurga Vilė vylíčila v knize skutečný osud svého otce, odkrývá jedno z nejtemnějších období evropských dějin, sovětskou krutovládu, a vyzdvihuje lidskou odvahu a nezdolnost.

16:30–17:20 Skauti napříč dějinami

Víš, kdy byl u nás založen první skautský oddíl a čím vším si museli skauti projít za druhé světové války nebo za komunistického režimu? Že ne? O tom všem a mnohém dalším se dozvíš z komiksu Odvaha je volba, který obsahuje 7+1 komiksových příběhů podle scénáře Marka Steiningera, nebo právě ve Skautském institutu. Na místě si budeš moct vyzkoušet, co dělá komiksový scenárista, a rozhodnout o tom, co říkají postavy v bublinách.