Když se řekne Enderova hra…

… většině vytane na mysli stejnojmenný sci-fi film z roku 2014, čtenáři science fiction však neomylně zmíní původní román Orsona Scotta Carda z roku 1985, jenž setrvale patří k nejpopulárnějším sci-fi titulům nejen dvacátého století. Jen u nás se ho prodalo několik desítek tisíc kusů a patří k nestárnoucím žánrovým legendám… Román vyšel v rámci argovské edice Fantastika česky nedávno už posedmé, poprvé však v překladu Petra Kotrleho, jenž se jinak postaral o překlady všech dalších u nás dosud vydaných svazků obsáhlého cyklu, jehož je Enderova hra úvodním a nejznámějším svazkem. Přestože jde o samostatné dílo, nenechte se ochudit o mnohá další dobrodružství geniálního Endera i ostatních chlapců a dívek z Bitevní školy.

Co se stalo s ostatními?

Konečným odražením mimozemské invaze vše totiž pouze začíná. Naše nové vydání vás provede celou ságou dle vnitřní chronologie – po slavné Enderově hře se tak můžete začíst do neméně skvělého Enderova stínu, ve kterém z pohledu nenápadného chlapce Fazolka souběžně sledujeme totožné události a mimoděk se dozvídáme, že ne vše bylo tak, jak jsme se spolu s Enderem domnívali. Po konečném vítězství je Ender bohužel nuceně vyslán do vesmíru ve strachu z jeho slávy a politického významu na Zemi. Mezitím v románech Hegemonův stín, Stínové loutky a Obrův stín sledujeme prostřednictvím Fazolka a dalších „bitevních“ dětí bouřlivou a krvavou hru o moc na Zemi, která ztratila společného nepřítele, jenž jednotlivé národy pevně spojoval.

Jak to bylo dál s Enderem

Ender se vrací na scénu v románu Ender ve vyhnanství, jenž přímo navazuje na úvodní Enderovu hru, díky dilataci času na jeho vesmírné cestě se však jeho děj odehrává až po výše zmíněných románech. Následovat bude česky dosud nevydaný román Shadows in Flight, v němž se do vesmíru vydává spolu se svými dětmi také Fazolek. A poté už se můžete těšit na román Mluvčí za mrtvé, původně vydaný jako druhý svazek série pouze o rok později než Enderova hra. Tehdy se vůbec poprvé v dějinách fantastického žánru stalo, že se dva romány z jedné série a od jednoho autora dočkaly ve dvou následujících rocích jak ceny Hugo, tak i ceny Nebula, dvou nejslavnějších žánrových ocenění. Enderova cesta za vykoupením se uzavírá v románech Xenocida a Děti ducha. Autor se celý cyklus rozhodl uzavřít dosud chystaným románem Shadows Alive, kde se cesty obou našich hrdinů, Endera a Fazolka, znovu protnou…

Znovu a jinak

Nepřehlédnutelnou součástí nového vydání jsou obálky a vnitřní ilustrace výtvarníka Milana Malíka. Na obálkách se budete setkávat s důležitými postavami příběhů – na prvních třech svazcích jde o Endera, Fazolka a Petru Arkaniovou. Přestože na obálkách nebudou vždy Ender či Fazolek, na první pohled vždy snadno poznáte, s kým z nich se v knize poznáte (knihy s Enderem mají červený „terčík“ s číslem svazku, Fazolkova dějová linie modrý). Jako celek půjde spolu se závěrečnou povídkovou sbírkou, v níž bychom chtěli vydat rovněž česky dosud nepublikované příběhy, o celkem dvanáct knih. Ale žádný strach, přestože jsou jednotlivé části cyklu často velmi svébytné, celek je nejen jedním z nejslavnějších počinů vědecko-fantastického žánru, ale také jedním z nejzábavnějších a nejpoutavějších příběhů, jenž se tolika pokračování dočkal především díky neutuchajícímu zájmu čtenářů. Teď už nezbývá, než aby byl celý cyklus objeven také vámi, českými čtenáři.