Kdo letos získá cenu Zlatá stuha?

Truhla času

Už ve čtvrtek 16. června se dozvíme vítěze výročních cen Zlaté stuhy za nejlepší knihy pro děti a mládež. Ehm, à propos, „vítěze“ – tohle slovo užívám v kontextu hodnocení literatury s jistým sebezapřením. Leč soutěž to skutečně je, jakkoli to může působit nepatřičně či sporně. Protože… dá se v psaní knih vůbec soutěžit? Jenže tak už to zkrátka je, jakákoli lidská činnost podléhá fenoménu soutěžení, hodnocení a oceňování. A proto máme i soutěž o nejlepší knihy pro děti a mládež.

Tradice udílení Výročních cen Zlatá stuha letos završí přesně třicet let. Ceny se člení do několika kategorií podle žánru a věku čtenářů, pro nichž jsou knihy určeny, přičemž hlavním dělicím kritériem je výtvarná a literární složka. Hodnotí se tedy zvlášť text a zvlášť ilustrace a grafické ztvárnění. Ať už se soutěžením na poli literatury souhlasíme či ne, Zlatá stuha se těší značnému renomé a je dobrým ukazatelem vysoké kvality nominovaných knih. Pro čtenáře může být vodítkem při výběru četby.

Městečko Kostokřupy

V letošním roce posuzovaly čtyři nezávislé odborné poroty 229 přihlášených knih a vybraly celkem 44 titulů, které nominovaly v jedné nebo více kategoriích. Argo mezi nimi má tři knížky, přesněji řečeno tři nominované ženy: V kategorii překladové literatury můžou Zlatou stuhu získat Marta Bartošková za překlad knihy Truhla času, kterou napsal islandský autor Andri Snær Magnason, a Dominika Křesťanová za překlad knihy Městečko Kostokřupy britského autora Johna Robertsona.

A pak je tu třetí nominace, tentokrát v kategorii beletrie pro děti. Nominovanou je Marka Míková, autorka něžného, milého příběhu s nepravděpodobnými hrdiny odehrávajícího se v pandemické Praze. Novela Kabát a kabelka už získala Magnesii Literu, a k té tedy nyní může přibýt i Zlatá stuha.