Jen blázni tančí s draky

_RIK4312

George R. R. Martin sám přiznává, že rád rozehrává obsáhlé příběhy, staví kulisy a tvoří živoucí postavy, se završením dějových kliček si však zase tolik starostí nenadělá. Ovšem když se mu podařilo vytvořit celosvětový fenomén, jenž dalece přesahuje hranice fantastického žánru především díky nezapomenutelné seriálové adaptaci, stává se ona neschopnost dokončit započaté dílo palčivým problémem. Přesvědčili se o tom i tvůrci seriálu Hra o trůny, jimž se zpětně nikterak překvapivě nezadařilo vytvořit vlastní verzi příběhového zakončení.

Když nám Martin v roce v roce 2019 místo dodnes očekávaného šestého svazku Písně ledu a ohně naservíroval knihu Oheň a krev, prakticky nikdo neskrýval zklamání. Dokonce nejde ani o klasickou beletrii, ale o kroniku vládnoucí dynastie fiktivního světa. Knize přesto nelze upřít kvality a kupodivu ani čtivost, pokud tedy přistoupíte na autorova pravidla hry. HBO v té době stála před rozhodnutím, který z produkčně připravovaných seriálů z fanoušky milovaného Západozemí bude dále realizovat, a dle očekávání nakonec sáhla po Martinem nastíněné době krvavého Tance s draky.

Martin_Oheň a krev

Ocitáme se tak v době na sklonku vlády laskavého Viseryse I. Targaryena, kdy končí desetiletí trvající rozkvět Západozemí pod nadvládou rodu draka. Klíčovým je zde fakt, že po sobě Viserys nezanechává mužského dědice. Železný trůn by měla zdědit jeho dcera Rhaenyra, což samozřejmě nenechá chladným krutého Viserysova bratra Daemona, a dokonce ani Viserysovu druhou ženu, královnu Alicent, která by vladařský trůn ráda přenechala svým dětem.

Otázka je, jak si s atraktivní látkou poradí tvůrce seriálu Ryan J. Condal (seriál Okupovaná kolonie) a zda se přinejmenším důstojně naváže na úvodní série Hry o trůny. V sázce je jedna z nejhodnotnějších značek na současném seriálovém trhu, nemluvě o souboji se seriálem Prsteny moci, na který sází konkurenční Amazon. Ten by rád podobně obšírně využil Tolkienovu Středozem k tvorbě celé plejády různých, z profesorova díla volně čerpajících adaptací. Souboj titánů je zde, vyhrají diváci? Dokáže Rod draka zlákat k četbě Písně ledu a ohně a k Ohni a krvi další čtenáře?