Jak velkou radost máme z nominací na Zlatou stuhu

banner_zlata_stuha

Hned čtyři knihy z naší loňské produkce získaly nominaci na Zlatou stuhu. Lakonická věta, ale co se za ní, kromě obrovské radosti nominovaných autorů, překladatelek a pochopitelně nás v Argu, skrývá? A co je Zlatá stuha?

Na začátek tedy trochu osvěty: Výroční ceny Zlaté stuhy za nejlepší knihy pro děti a mládež vyhlašuje Česká sekce mezinárodní organizace IBBY (The International Board on Books for Young People). V letošním 28. ročníku vybraly čtyři odborné poroty z více než 180 přihlášených knih celkem 37 titulů, které můžou v jednotlivých kategoriích získat Zlatou stuhu.

Stručně řečeno, Zlaté stuhy jsou nejprestižnější ceny udělované u nás knihám pro děti a mládež. A které naše čtyři publikace se tedy objevily mezi nominovanými?

V literární kategorii, beletrii pro mládež, porota nominovala spolu s dalšími třemi knihami TYMIÁN Z OXARY spisovatelky Kateřiny Blažkové.

V kategorii literatury faktu je mezi čtyřmi nominovanými i publikace Terezy Czesany Dvořákové, Ondřeje Beránka, Nikkarina a Karolíny Čížkové JAK SE DĚLÁ FILM.

A pak máme dvě nominace v překladatelské části: v kategorii beletrie pro děti Veroniku Volhejnovou za překlad knihy Davida Walliamse NEJHORŠÍ DĚTI NA SVĚTĚ 3 a v kategorii beletrie pro mládež Dominiku Křesťanovu za překlad románu Philipa Pullmana KNIHA PRACHU 1, s podtitulem LA BELLE SAUVAGE.

Tolik suchá fakta. A co k tomu dodám coby redaktorka dětské literatury? Od českých autorů dostávám opravdu hodně nabídek rukopisů. Většinu musím z různých důvodů odmítnout. O to větší radost mám, když se stane malý zázrak: začtu se do rukopisu a najednou zjistím, že mám před očima text, který má promyšlený příběh, hýří báječnou fantazií, postavy jsou životné, uvěřitelné.

Přesně to se mi stalo s Tymiánem z Oxary. A nic báječnějšího mě jako redaktorku nemohlo potkat, než když mou víru v Tymiána potvrdila svou nominací i porota Zlaté stuhy.

Kniha Jak se dělá film navazuje na publikaci Jak vznikl film, obě jsou ilustrovaným průvodcem světem filmu. V publikaci Jak se dělá film se autorům povedlo najít zábavný, názorný a jednoduchý způsob, jak malým i velkým čtenářům vysvětlit složitý a náročný proces vzniku filmu.

Nominované překladatelky, Veronika Volhejnová a Dominika Křesťanová, jsou dlouholeté spolupracovnice Arga, jejich překlady jsou kvalitní a spolehlivé. Paní Volhejnová si báječně poradí s Walliamsovými jazykovými hříčkami, mnohdy doslova poťouchlostmi. A Dominika: to je dirigentka úžasného jazykového koncertu. Ať tyto dámy překládají jakýkoli žánr, vždycky se na výsledek těším.

Všem nominovaným za celé Argo ze srdce blahopřeji. Nezapomeňte nám držet pěsti, 4. května se vyhlašují vítězové. Nominované knihy můžete zakoupit v Kosmasu, který vám je pohodlně pošle až domů:

https://www.kosmas.cz/knihy/259088/tymian-z-oxary/

https://www.kosmas.cz/knihy/259096/jak-se-dela-film/

https://www.kosmas.cz/knihy/244793/kniha-prachu-1/

https://www.kosmas.cz/knihy/259451/nejhorsi-deti-na-svete-3/