Jak to bude s Asimovem v Argu? Kdy už to vyjde?

Asimov_Nadace

V květnu příštího roku uplyne osmdesát let od vydání prvního střípku Asimovovy vesmírné ságy Nadace. Povídka stejného jména (knižně jako Encyklopedisté) vyšla v legendárním časopise Astounding slavného editora Johna W. Campbella Jr. Evropa měla v té době úplně jiné starosti, ovšem ve Spojených státech byl žánr science fiction uprostřed svého Zlatého věku a při prolistování stejného čísla časopisu byste narazili na jména jako A. E. van Vogt, Robert A. Heinlein či Alfred Bester. Hned čtyři velmistři vědecko-fantastického žánru v jednom čísle, což dokládá, výjimečnost tohoto období.

I po tak dlouhé době Nadace stále vychází a dočkala se díky televizní streamovací službě Apple TV+ dokonce seriálového zpracování, což už samo o sobě zní jako science fiction. Vždyť v době vydání bylo pravidelné televizní vysílání teprve v prvním desetiletí své existence a dostupné bylo pouze těm nejbohatším. V Československu jsme se ho dočkali až v roce 1953. Při pohledu na možnosti, které mají moderní televizní přijímače dnes, by tehdy jen o něco málo víc než dvacetiletý Asimov pravděpodobně oněměl úžasem…

Udržet všech sedm svazků knižní série Nadace stále dostupné na českém trhu nemusí být (a není) tak snadné, jak se může zdát. V době zveřejnění první série televizního seriálu jsme už dle plánu chtěli mít většinu svazků opět na knižních pultech, nicméně stále probíhající virová pandemie vše zkomplikovala. V současnosti jsou v tiskárně druhý a třetí svazek série, kompletní původní trilogie by tak měla být znovu ke koupi do konce tohoto roku a v průběhu příštího plánujeme vydat další svazky tak, aby všech sedm svazků bylo v nových vydáních dostupných nejpozději v prvním pololetí roku 2023.

Vycházet budou v pořadí, v jakém je Isaac Asimov původně napsal, přestože vnitřní chronologie autorovy „historie budoucnosti“, do níž spadá i řada dalších námi vydaných knih, je poněkud odlišná. V edici Fantastika by měly vyjít i další Asimovovy knihy počínaje obsáhlými povídkovými sbírkami Neznámý Asimov a Robohistorie. Čtenáři by se měly ve stejné edici později dočkat i románů Kosmické proudy a Nemesis. Termíny vydání všech jmenovaných knih sami dosud neznáme. Jak už bylo řečeno, Asimov začal mapovat svou fiktivní budoucnost před osmdesáti lety, my můžeme prozatím slíbit, že uděláme maximum, aby nám vydání těchto knih trvalo jen zlomek toho času.