Jak jsem jela do Plzně. Do skříně.

A kde ty bydlíš? V úterý jsem se do plzeňské Moving Station jela podívat na premiéru divadelní inscenace A kde ty bydlíš, která vznikla na motivy mého románu Ve skříni a knihy rozhovorů Raději zešílet v divočině Aleše Palána. Každý nějak bydlíme. Někdo s lidmi, kteří mají svoje návyky, nároky, móresy a historky, někdo sám. Boj o každý metr čtvereční. Raději zešílet ve skříni.

Někdy se boj o prostor stane existenciální bitvou mimo klasické bytové jednotky, protože skříň je prostě na chvíli lepší než postel v 5+kk v bytě sdíleném s jedenácti dalšími jedinci nebo soužití s milovaným teroristou v 1+1. Provizorium, jež však skýtá jakous takous svobodu v rozparcelovaném světě.

Tak žije Lída, která se zabydlela ve skříni ve vnitrobloku plzeňského nádraží. Měli jsme dva hrníčky čtyři talířky v jejím podání působí velmi trpce. Prosím, nemaluj už obrázky. Lída se se skříní po jevišti prohání tak, že málem spadne na divačku v první řadě. Květina, kterou její představitelka BioMasha dostane při děkovačce, je pro ni malým odškodněním za tento křivolaký skříňový tanec.

Existují ale i tací, kteří bydlet nechtějí vůbec, a tak cestují jako Marie nebo bytují u potoka jako Špok. Marie cestuje a cestuje. Když však přijede domů, její okolí její vyprávění ani fotografie nezajímají. Nedokáže prožité s nikým sdílet. Naproti tomu Špok medituje u šumavského potoka, odkud hlásí rozličným ústavům naměřené hodnoty. Žije v úzkém sepětí s přírodou i se sebou. Tak úzkém, až je to k zbláznění.

Po skončení inscenace každý odchází domů, do své skříně, ke svým cestám a potokům. A kde ty bydlíš?

 

Režie: Zuzana Burianová
Koncept projektu: Zuzana Burianová, Roman Černík, Matěj Samec a kolektiv
Dramaturgická spolupráce: Matěj Samec, Roman Černík
Výtvarná spolupráce: Bio Masha
Koncept světla: Jonáš Špaček
Koncept zvuku: kolektiv
Produkce: Roman Černík a JOHAN z.ú.
Produkční spolupráce: Petra Štěpánová, Eva Kraftová
Technická spolupráce: Petr Beránek, Jan Strnad
Inscenace vznikla za podpory rezidenčního programu Statutárního města Plzně
Projekty centra JOHAN podporuje Ministerstvo kultury České republiky

Premiéra: 10. září 2019 na MOVING STATION Plzeň v rámci programové sekce “JOHAN uvádí” Mezinárodního festivalu DIVADLO Plzeň