George R. R. Martin hovoří o nejnovější knize Oheň a krev

V květnu vydáme Oheň a krev George R. R. Martina. V zámoří jde o obrovský hit a autor se raduje, že se na něj alespoň na chvíli nesnáší hněv fanoušků. Editor edice Fantastika v následujících odstavcích vysvětluje, jak to má slavný autor s dokončováním svých příběhů a v přiloženém videu sám Martin vysvětluje, co je Krev a oheň zač.

Jak o sobě sám George R. R. Martin prohlašuje ve své průřezové sbírce Snové písně (mimo jiné plné zajímavých autobiografických informací), cítí se být chronickým případem choroby creatus interruptus. Odnášejí to bohužel série. I těch povídkových začal mnoho a dokončil jen hrstku. Trojice novel tvořící román Větrný přístav je důkazem, že i Martin dokáže série dokončit, ovšem v tomto případě za štědré pomoci spolupracovnice Lisy Tuttleové. Nicméně jejich společné plány na případná volná pokračování se už nikdy neuskutečnila. Dále jsou tu neméně skvělá Tufova dobrodružství, ty ovšem psal v dobách své literární krize, kdy potřeboval každý dolar a zájem Betsy Mitchellové z Baen Books o souborné knižní vydání ho poháněl s vidinou dvojitého zisku (jednotlivé povídky vydával nejdříve časopisecky a posléze je spojil do knižního vydání).

Martinova „sériofobie“ se bezesporu netýká úspěšné série antologií, či dle autorů spíše „mozaikových románů“ ze světa Divokých karet, jenž se za třicet let od svého vzniku rozrostl na bezmála třicet svazků a v současnosti čeká na hned dvě seriálové adaptace. I zde měl Martin ovšem celou řadu spolupracovníků v čele se spolupracovnicí Melindou M. Snodgrassovou. Na své nejslavnější dílo, Píseň ledu a ohně, je zdánlivě sám, obklopen netrpělivými redaktory, zoufalými nakladateli a rozlícenými davy čtenářů. A zatímco se práce na šestém svazku, Vichrech zimy, stále ještě nedaří završit, i přestože rukopis už překročil hranici tisíce stran, Martin se coby relaxace chopil rozvíjení bouřlivých a často krvavých dějin svého milovaného Západozemí.

Tak se k nám po obrazových dějinách Světa ledu a ohně už brzy dostane do rukou rovněž český překlad obsáhlé historie dračího rodu Targaryenů. V knize Oheň a krev se kupříkladu dozvíme co se doopravdy dělo během Tance draků, proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze či odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys…