Crossover – knihy, které vám pomohou určit směr

crossover

V nové edici přinášíme nejzajímavější užitečné návrhy na řešení problémů kolem nás. Výhled na horizont a také archiv, do něhož bude možné kdykoli později nahlédnout.

Proč vůbec startovat novou edici? Vždyť knih, které „nesmíme minout“, je každým rokem víc a víc, a ani ten nejnáruživější čtenář nestíhá byť jen sledovat novinky.

Vnitřní potřeba na obou stranách, na straně čtenářů i autorů, je sice nutnou podmínkou, ale to mi tváří v tvář záplavě nových knih už nepřipadá jako dostatečný důvod. O tom, zda se pustit do Crossoveru, rozhodla až jakási společně sdílená urgence. Jak to myslím?

Jsme s osudem světa propojeni tolika novými způsoby, že nás to pokaždé znovu překvapí. A nepociťují to pouze ti, kteří se zajímají o dění kolem sebe. Došlo k posunu: nejsilněji toto propojení vnímají ti, kteří o něj ani trochu nestojí – protože chtějí mít hlavně svůj klid! Zlobná reakce kvůli neustálému vyrušování požadavky světa je pak jen další ingrediencí v globálním oběhu. Ingrediencí, kterou je kořeněn život každého z nás. Z globální vesnice se pomalu stává tlakový hrnec.

Uvedení technologické novinky na trh nebo změna vlády v tisíce kilometrů vzdálené zemi má čím dál rychlejší a intenzivnější dopad i u nás a na nás. Ne pouze v našem státě, ale i v našem městě, v naší vlastní rodině. Kolikrát jsme se ani s těmi nejbližšími nedokázali domluvit na tom, co je jasná lež a komu se hodí ji šířit? Už nejde jen o pocit. Ani v nejbližším okolí se tomu nedá vyhnout.

Jak to celé přežít

Sdílíme sice se světem jeho problémy, méně s ním už ale sdílíme užitečné návrhy na jejich řešení. A přitom existují. Rozhodli jsme se je v Argu sledovat a o ty nejzajímavější z nich se dělit prostřednictvím Crossoveru s českými čtenáři. Jak se bude vyvíjet debata o nich, bude se vyvíjet i samotná knižní řada. Bude tedy sloužit současně jako výhled na horizont i jako archiv, do něhož je možné kdykoli později nahlédnout.

Knihy mají i v tomhle případě svou nezastupitelnou funkci. Nutí nás zastavit se, začíst, soustředěně sledovat souvislosti. Na chvíli přestat hltat statusy na sociálních sítích, dovolit si luxus hned nereagovat, v klidu si věci rozmyslet. Není proto žádným překvapením, že patronem edice se přirozeně stal režisér Petr Zelenka, pozorný čtenář, který se o současná témata vždy zajímal.

Křížení a překračování Crossoveru otevíráme dvěma tituly: Edward Luce: Soumrak západního liberalismu a Naomi Kleinová: Ne nestačí. Jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme.

Snad si nová edice najde mnoho spokojených čtenářů a těším se, že se s mnohými z nich budeme potkávat při debatách, které budou nedílnou součástí celé řady.